A Vitamininin Cilde Faydaları

A vitamini cilde faydaları nelerdir? A vitamini cilde sürülür mü? A vitamininin cilt hakkında merak edilen tüm yararları bu sayfamızda sizlerle.

A vitamininin cilde faydaları sayfamızda, cildimiz için en yararlı besinlerden birisi olan a vitamininin cilt açısından yararları nelerdir anlatmaya çalışacağız.

A vitamini cilt için en faydalı besinlerden biridir. Cildin ihtiyaç duyduğu en önemli besinleri de yine bu a vitamini içinde bulursunuz. Bu vitaminin koruyucu, besleyici özellikleri ve kullandığı besinler, cildin sağlıklı, sıkı ve parlak kalmasına yardımcı olur. A vitaminini bitkisel besinlerde bulduğumuz gibi daha çok hayvansal besinlerden elde ederiz.

A vitamininin ciltte meydana gelen hasarları tedavi etmek için kullanıldığı herkes tarafından bilinir. Yıllardır, akneli veya güneşten hasar gören ciltler, A vitamini ile tedavi edilir. Hatta son zamanlarda cilt kanserinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca cildimizi güneşin zararlı ışınlarının tahribatından koruduğu da uzmanlar tarafından söylenmektedir. Şimdi bunları başlıklar etrafında incelemeye çalışalım.

A vitamini cilde faydaları nelerdir?

1. Sivilceleri temizler ve tekrar oluşumunu engeller.

Sivilceler, tıkanmış gözenekler, bakteriler, aşırı sebum ve ölü deri hücreleri nedeniyle oluşur. A vitaminli kremler cilde uygulandığında yağ üretimini yavaşlatmaya ve gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olur. Eczanelerden alınan krem ve merhemlerin yanında, yiyeceğiniz a vitamini besinleri de sivilce ve akne oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

2. Cilde parlaklık ve sıkılık kazandırır.

A Vitamini, güneşin neden olduğu kahverengi lekelerin hafifletilmesine ve cildin parlaklığının artmasına yardımcı olabilir. Ayrıca a vitamini içeren kremler, ciltteki hasarlı ve ölü hücreleri atarak hücrelerin yenilenmesini sağlarlar. Tüm bunların yanında sağlıklı, daha genç ve yeni hücreler ortaya çıkarak cilde eşit bir ton verir.

3. Kırışıklıkları önleyici özelliği vardır.

A vitamini kırışıklıkların önlenmesinde büyük ölçüde etkilidir. Bunun yanında yine bu vitamin, yaşlanmanın en görünür etkilerinden biri olan kırışıklıklara karşı en etkili sonuçları vermektedir. Ayrıca bu vitamini barındıran kremler ve merhemlerde kırışıklıkların önlenmesinde oldukça etkilidir.

4. Sağlıklı cilt hücresi üretiminde oldukça etkilidir.

Retinal, retinol ve retinoik asit, hücre üretimi ve büyümesi için oldukça önemlidir. A vitamini ayrıca cildinizin derin katmanlarında cildi sıkı ve sağlıklı tutan dokuların geliştirilmesinden sorumlu hücreler olan fibroblastları uyarır. A vitamini, enfeksiyonlara, bakterilere ve kirliliğe karşı ilk engel olan cildin dış tabakasını güçlendiren sağlıklı hücre üretimini destekler.

5. Güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildi korur.

Yeterli miktarda A Vitamini tüketmek, cildin güneşin UV ışınlarından zarar görmesine karşı korunmasına yardımcı olabilir. Yine bu vitamin, cildinizi güneşe karşı daha az hassas hale getirecek pigmentasyona karşı koruyacaktır.

6. Erken yaşlanmayı önler.

Her insanın gerek çevresel faktörler, gerekse sağlıksız durumlardan dolayı cildi normalinden daha önce yaşlanabilir. İşte yeteri kadar a vitamini tüketimi cildin erken yaşlanmasına karşı etkilidir.

7. Göz sağlığını korur.

Vücudun en önemli organlarından birisi olan gözler sağlıklı olmak için a vitaminine ihtiyaç duyarlar. Gerek çevresel faktörlerden gerekse kullanılan kozmetik ürünlerden yıpranan gözler içinde etkili olmaktadır.

8. Bağışıklık sistemini korur.

Bağışıklık sisteminin korunmasında a vitamini çok etkilidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. Özellikle çocuklarda a vitamini takviyesi onların gelişiminde çok etkili olacaktır.

A vitamini cilde sürülür mü?

A vitamini cilde doğrudan uygulanmaktadır. Çeşitli serumlar, merhemler ve kremlerle ciltte sorunlu olan bölgelere uygulanarak sonuç elde edilmeye çalışılır. A vitaminine sahip bir balığın cilde sürülmesi istenen etkiyi yaratmaz. Yani yenmesi gereken besinler yenerek tüketilmeli ve cilde faydası bu şekilde karşılanmalıdır. A vitaminine sahip bir çok krem ve merhemler uzmanların önerileri ile güvenle kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir