A Vitamininin Cilde Faydaları

Son Güncelleme: 17.09.2020 19:31

A Vitamininin Cilde Faydaları A Vitamininin Cilde Yararları A Vitamininin cilde olan Yararları a vitamini cilde faydaları

A Vitamini cilt için çok yararlı vitaminler içerir ve cilde olan faydaları oldukça fazladır arkadaşlar. Bu yazımızda a vitaminin cildimize olan faydaları ve yararları ile ilgili bilgileri bulacaksınız.

A vitamininin ciltte mucizeler yarattığı uzun zamandır biliniyor. Yıllardır, akneli veya güneşten hasar gören ciltler, A vitamini ile tedavi edilebiliyor.

Son yıllarda cilt kanserleri de A vitamini ile tedavi ediliyor ve çok başarılı sonuçlar alınıyor. Bu etkin antioksidanlar cildimizi güneşin zararlı ışınlarının tahribatından koruyor. Yani güneşe fazlasıyla maruz kaldığımız yaz ayları boyunca, A vitaminine ağırlık vermemiz çok yararlıdır.

Güneş Işınlarına Karşı A Vitamini

Ultraviyole radyasyonu vücudumuzdaki A vitamininin azalmasına yol açar. Yani kayıpları yerine koymamız, UV ışınlarına karşı tedbiri artırmamız gerekli. Kremlerde, güneş sütleri ve yağlarında kullanılan A vitaminleri cildimize yararlıdır. Ama bu vitaminin ağızdan alınması daha farklıdır.

Hangi Yiyeceklerden A Vitaminini Karşılayabiliriz?

A vitamininin en zengin kaynakları süt, peynir, yumurta sarısı ve karaciğer gibi hayvansal gıdalardır. Ayrıca meyve ve sebzelerden de A vitamini alabiliriz. Çünkü tüm sarı, turuncu, koyu yeşil renkteki sebze, meyve ve tahıllara rengini veren maddeler, vücudumuzda A vitamininin bir formuna dönüşürler. Patates, kabak, ıspanak, brokoli, havuç, kayısı, portakal, şeftali ve kavun yiyerek ihtiyacımız olan A vitaminini karşılayabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir