Susam yağının cilde faydaları

Susam yağının cilde faydaları

İnsan cildine faydalı olan bitkilerden biriside susam yağıdır ve susam yağının faydalarını uzmanlar daha geniş şekilde detaylandırmışlardır.

Biz bu yazımızda susam yağının cildimize olan faydalarından bahsedeceğiz buyurun ;

Susam yağı 4000 yıldır Ortadoğu’da kullanılmaktadır. Susam yağı doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir yağdır. Doymamış yağ asitleri derken Omega 6 ve Omega 9’u kastediyoruz. Omega 6 ve Omega 9 cildimiz yada vücudumuz tarafından üretilmez. Bu doymamış yağ asitlerini gıdalar aracılığı ile dışarıdan takviye ile almamız gerekir. Cildimizde ve vücudumuzda Omega 9,6 ve 3 eksikliğinde özellikle ciltte kurumalar, dökülmeler ve hızlı yaşlanma etkilerini görürüz.

Susam yağı E vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengin bir yağdır. E vitamini doğada bulunan en güçlü antioksidandır. Antioksidan oksitlenme karşıtı demektir. Hücrelerimizin duvarları yağlardan oluşur. Hücre deformasyonu ve hücre ölümü yaşlanma etkilerini hızlandırır. Susam yağı K vitamini açısından da zengin bir yağdır. K vitamini de sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.