2009’un en iyi cep telefonları

2009 yılının en iyi cep telefonları belli oldu ve ödüllü marka telefonların hangileri olduğunuda artık biliyoruz. Zaten görüntülerine bakınca bunların ilk sıralarda olmaları kaçınılmaz gibi geliyor.

Avrupa Görüntü ve Ses Derneği (EISA) yılın en iyi ürünlerini belirledi. EISA’nın çalışmasında her yıl yayınlanan en iyi multimedya ürünleri duyuruluyor. Bu yılki listede iki Symbian’lı modelin bulunması dikkat çekiyor.

En İyi Kameralı Telefon
Dernek, en iyi kameralı telefon olarak gösterdiği Samsung i8910HD hakkında övgüyle bahsetmiş. Özellikle cihazın saniyede 24fps kare ile 720p HD video kaydı yapabilmesine geniş yer ayrılırken, cihazın güçlü donanımı da göz ardı edilmemiş.
samsung
Nokia N97 ile kıyasıya bir rekabet içinde olması beklenen i8910HD bu ödülle Nokia karşısında öne geçmiş gibi görünüyor.

3.7” ve 360×240 piksel çözünürlük sunan amoled ekranın oldukça başarılı bir performans sunması, bunun yanı sıra 3D hızlandırıcısı ile 3D grafiklerde, yüksek kaliteli resimlerde ve videolarda yüksek performansını kaybetmiyor olması, i8910HD’nin dikkat çeken gizli ayrıntıları.

En İyi İş Telefonu
En iyi iş telefonu kategorisinde de Nokia’nın Symbian’lı bir akıllı telefonunun yer almış olması bizi çok fazla şaşırtmadı. Zira Nokia’nın E serisine kattığı yeni modeller Symbian’ın gücünün yanı sıra, gelişmiş e-posta uygulamalarıyla da dikkat çekiyor.
en iyi iş telefonu
E75’in başarısını da özellikle Avrupa’da Blackberry ile kıyasıya bir rekabet içinde olan Nokia adına çok önemli bir kilometre taşı.

EISA’nın yılın iş telefonu olarak seçtiği modelse Nokia E75. Şaşırtıcı tasarımlı tam qwerty klavyesi ile bu alana yeni bir soluk katan E75, güçlü email, mesajlaşma, çağrı yönetimi ve mobil internet uygulamalarıyla yılın en iyi iş telefonu olma sıfatını fazlasıyla hak etmiş görünüyor.

En İyi Müzik Telefonu
Yılın müzik telefonu olarak EISA’in seçimiyse Sony Ericsson W995! Tam 2.6″ 240×320 çözünürlüğünde bir ekranı bulunan cihaz, Sony Ericsson Walkman serisinin 4.neslini taşıyor. Cihazdaki ivmeölçerin müzik tuşlarına atanabilmesi farklı bir müzik deneyimi vaat ediyor.
en iyi müzik telefonu
Sony Ericsson’un Walkman serisi müzik denilince ilk akla gelen cihazlardan.

2.5mm kulaklık girişi, kablosuz ağ alıcısı, LED flaşlı 8.1 megapiksel kamerası ve fotoğraflara coğrafi koordinat bilgileri ekleyebilme özellikleriyle oldukça zengin bir donanıma sahip olan cihaz 8GB hafıza kartı ile birlikte geliyor.

En İyi SmartPhone
Hakkında olumlu ya da olumsuz çok konuşulsa da iPhone belki de en çok eleştirildiği konuda bu ödüle sahip oldu. EISA jürisine göre yılın en iyi akıllı telefonu iPhone 3GS!
en iyi smartphone
Ne kadar eleştirilse de o tüm zamanların en sevilen cihazlarından birisi.

Önceki iPhone 3G’ye göre 2 kat daha hızlı olduğu söylenen cihaz, oto fokuslu 3MP kameraya sahip. Önce sürümüne göre bağlantı özelliklerinin de bir seviye atladığını söylemeliyiz. Özellikle Bluetooth bağlantısı artık daha özgür.

Son olarak Google Voice uygulamasını engelleyerek yasaklarla kullanıcılarını bezdiren Apple, bakalım ilerleyen günlerde iPhone kullanıcılarına ne gibi sürprizler yapacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ( Piranha ) Aman Arkadaşlar sakın bu markanın ne telefonunu alın nede başka bir cihazını 2 adet çift hatlı telefonundan aldım Ataşehirde oturuyorum 4 defa Avcılara giden yol üzerindeki servisine götürdüm gene olmadı. Gidip gelirken baktım da bu markanın navigasyon cihazından alan moto kuryeler neredeyse ağlıyacaklar her gün arıza yapıyor. Aman Diyim siz siz olun sakın almayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir