Ergin Ataman: Biyografisi ve Hayatı

Ergin Ataman, 7 Ocak 1966 İstanbul doğumlu, Türk eski basketbolcu ve basketbol antrenörüdür. Panathinaikos, Beşiktaş, Galatasaray ve Anadolu Efes gibi önemli kulüplerin baş antrenörlüğünü yapmıştır. Ayrıca Türkiye Milli Basketbol Takımı’nı da çalıştırmaktadır.

Kişisel Bilgiler:

Doğum Tarihi: 7 Ocak 1966
Doğum Yeri: İstanbul
Yaş: 58 yaşında
Boy: 1,9 m
Eşi: Berna Ataman (e. 2009)
Çocukları: Sarp Ataman, Ceren Ataman, Gizem Ataman
Eğitim: Özel İtalyan Lisesi, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü
Meslek: Basketbolcu, basketbol antrenörü
Takım: Panathinaikos
Çalıştırdığı takımlar: Panathinaikos (Baş antrenör, 2023), Anadolu Efes (Baş antrenör, 2017-2023), Galatasaray (Baş antrenör, 2012-2017), Beşiktaş (Baş antrenör, 2011-2012)

Doğum ve Eğitim:

Halil Ergin Ataman, 7 Ocak 1966’da İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İtalyan Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirerek yüksek öğrenimini tamamladı.

Basketbolculuk Kariyeri:

Ergin Ataman, basketbola 1978 yılında Eczacıbaşı takımında oyuncu olarak adım attı. Eczacıbaşı ve Yeşilyurt takımlarında forma giyen Ataman, 1996 yılında aktif basketbolculuk kariyerine son verdi.

Antrenörlük Kariyeri:

Ergin Ataman, antrenörlük kariyerine Eczacıbaşı altyapısında başlayan Ataman, daha sonra Efes Pilsen altyapısında görev aldı. Sırasıyla Türkiye Basketbol Ligi takımlarından Türk Telekom, Pınar Karşıyaka ve Efes Pilsen’de antrenörlük yaptı.

Millî Takım Kariyeri:

Ergin Ataman, 1997 yılında İspanya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye millî basketbol takımında Ercüment Sunter’in yardımcısı olarak görev aldı. 1998-99 sezonunda basketbol antrenörlüğü konusunda incelemeler yapmak için ABD’ye giderek bir yıl boyunca Stanford Üniversitesi’nde bulundu.

Başarılar:

  • 2001-02: Montepaschi Siena ile FIBA Saporta Kupası
  • 2012: Beşiktaş ile EuroChallenge Kupası
  • 2016: Galatasaray ile EuroCup
  • 2021, 2022: Anadolu Efes ile EuroLeague Kupası
  • 2021: EuroLeague Yılın Koçu

Diğer Başarılar:

  • Avrupa’nın dört farklı kupasını da kazanan üçüncü antrenör
  • 2000 yılında Efes Pilsen ile Avrupa Ligi’nde final-four oynadı
  • 2006 yılında Ülkerspor’u çalıştırdığı dönemde magazin basınına konu olan özel hayatı nedeniyle takımı ile sezon içinde yollarını ayırdı.
  • 2007-08 sezonunda Beşiktaş Cola Turka ile play off yarı finali ve ULEB Cup’ta çeyrek final oynadı.
  • Temmuz 2020’de Serie A2 Basket’te mücadele eden Basket Torino takımının hissedarı oldu.

Kişisel Yaşam:

İstanbul İtalyan Lisesi’nden mezun olan Ergin Ataman, daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde okudu. Ana dil seviyesinde İtalyanca ve ileri düzeyde İngilizce bilmektedir. Berna Ataman ile evli olan Ataman’ın Sarp, Ceren ve Gizem adında üç çocuğu vardır.

Sonuç:

Ergin Ataman, Türk basketbolunun önde gelen isimlerinden biridir. İtalya’dan Türkiye’ye, Avrupa’nın dört bir yanında önemli başarılara imza atan bir antrenör ve eski basketbolcu olarak tanınır. Panathinaikos, Beşiktaş, Galatasaray ve Anadolu Efes gibi önemli kulüplerin baş antrenörlüğünü yapmıştır. Ayrıca Türkiye Milli Basketbol Takımı’nı da çalıştırmıştır.

Ataman’ın kariyeri, hem basketbolcu hem de antrenör olarak önemli başarılarla doludur. O, sadece Türk basketbolunu değil, Avrupa basketbolunu da etkilemiş ve birçok ödül kazanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir