Evlilik sözleşmesi nedir

Son Güncelleme: 14.09.2020 05:49

Evlilik sözleşmesi nedir Evlilik sözleşmesi nasıl yapılır Evlilik sözleşmesi örneği

Her çift evliliğe ilk adımlarını atarken ömürlerinin sonuna kadar beraber olmayı dileyerek evlenirler. Hayat uzun olmasına karsın doğru insanı, esi bulmak zordur. Çiftler doğru kisiyi bulduklarını düsünerek beraberce bir hayata baslarlar. Ama beklenmeyen anlasmazlıklar sonunda evliliklerine nokta koymak isterler.

Aslında evlilik gibi ciddi bir karar alınırken alınması gereken bir karar daha vardır. Bu onların geleceği ile ilgili bir karar oloacaktır. Eslerin evliliklerinden hemen önce yada evliliklerinin ilk dönemlerinde verecekleri ortak kararlarla evlilik sözlesmesi yapabilirler. Bu karar aynı zamanda özverinin de kalıcı olmasını sağlayacaktır. Evlilik sözlesmesinde hangi konuların yer alacağını çiftler birlikte belirleyerek noterde onaylatabilirler.

Zaten evlilik sözlesmesi ile birlikte yeni medeni kanunda yer alan mal varlığı paylasımınında hangisini seçeceklerinide belirtirler. Asağıdaki dört seçenekten kendileri için uygun olanı belirtirler.
Mal ayrılığı
Mal ortaklığı
Paylasmalı mal ayrılığı
Edinilmis mallara katılım

Evlilik sözlesmesi nasıl yapılır
Bu konuda bir avukatın yardımına ihtiyaç vardır. Avukatınız size hangi konuları nasıl
yapacağınızı açıklar ve seçenekler sunar.
Mal varlığınız varsa bunun esler arasında paylasımı
Mesleki geleceginizin durumuna göre evlilik sözlesmesinin hazırlanması
Aynı zamanda is ortaklığı söz konusu ise ılımlı olarak paylasımı
Eviniz ve gayrimenkulleriniz varsa paylasımı gibi…

Verilen tüm kararlardan sonra avukatınız açıklamalı bir sekilde evlilik sözlesmenizi,
öncelik sırasına göre düzenlemesi gerekir.

Planlanan vede düzenlenen evlilik sözlesmesi avukat tarafından eslere sunulur.

Esler Evlilik Sözlesmesini tekrar okuyarak eksiklikler yada çıkartılması gereken seyler
yoksa hersey istedikleri gibi ise notere giderek noter huzurunda evlilik sözlesmesi imzalanır.
Noter gerek görürse eslerle tekrar görüsebilir.

Esler isterse avukata gerek kalmadan kendileri de notere giderek verdikleri kararı noterde yazdırarak imzalayabilirler. Bunun için nüfus cüzdanları ile 2 fotografıda beraberlerinde götürmeleri gerekmektedir.

Bosanmada, Evlenme Sözlesmesinin Yaptırımları

1.Evlenme sözlesmesini yaparken daha önceden çocukların velayeti ile ilgili karar verilemez.Velayet, Kamu düzeniyle ilgili olduğundan sözlesmede yer alamaz. Sayet sözlesmeye oyuldu ise de geçersiz sayılır.Ayrıca aile birliği kutsal sayıldığından o günkü durumlar göz önünde bulundurularak ahkeme tarafından karar verilebilinir.

2.Evlenme sözlesmesinde, bosandığınız taktirde mal varlığından vede nafakadan azgeçeceğinizi belirtiyseniz bile, boçanma döneminde sayet bu karar dan vaz geçip tekrar bu aleplerde bulunabilirsiniz. Yanlız bu karar hakim tarafından uygun görülürse bosandığınız arih de ki durumunuza bakılarak talebiniz onaylanabilir.

3. Bosanma sırasında mali konularda anlasamadıkları belli olursa, bu durumda anlasmalıbosanmada geçerli olmaz. Hakimin kararı geçerli olur.

4. Evlilik sözlesmesi ile bosanma esnasında talep etmeyeceğinizi belirttiğiniz bir hususu ,evlilik sözlesmesine aykırı olarak bosanma sırasında mahkemeden talep edebilirsiniz.

5. Evlilik kamu düzeni ile ilgili olduğu için,çiftlerin anlasamadıkları durumlarda hakiminkararı evlilik sözlesmesini sekle sokabilir. Çiftlerin feragat ettikleri konuların geçerli olmasıancak hakimin onayı ile mümkün olur.

6.Evlenme sözlesmesinde, mali konularda neye karar verilmisse verilsin, bosanmada talepedildiği taktirde davanın açıldığı tarihdeki durumlara bakılarak hakim karar verir.Sözlesmenin yapıldığı tarihdeki durumlara bakılmaz.

Evlilik sözlesmesi ne kadara mal olur ?

Evlilik sözlesmesini sayet bir avukat aracılığı ile yapacaksanız, avukatınız sizin sözlesmenizi sizin isteklerinize göre düzenleyecek ve size sunacaktır.
Bu sözlesmenin bedeli 1.500 YTL+KDV dir.
Ayrıca noter de onaylatma ücreti de 80-100 YTL arasında değismektedir.
Asağı yukarı toplam evlilik sözlesmesinin bedeli 1.600 YTL civarındadır.

Evlenme sözlesmesinde değisiklik yapılabilinirmi?

Zaman geçtikce eslerinde birbirine karsı olan güveni, sevgisi mutlaka daha fazla pekisir.
(Bazen terside olabiliyor). Bu gibi durumlarda çiftler önceden vermis oldukları kararlardan vazgeçebiliyor veya değisiklik yapmak ihtiyacı duyabiliyor.

Evlenme sözlesmesi, her iki tarafda istediği taktirde değisiklikler yapılabilinir.
Hatta istenirse tamamen değistirilip yeni bir sözlesme yapılabilinir yada iptal edilinebilinir.

Bu değisiklikleri yapabilmeniz için yine avukatınıza ve notere (yada sadece notere)bas
vurmanız gerekmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir