Emzik Zararlı mı?

Bu konuda değişik değişik uzmanların yazılarını okudum. Kimi zararlı diyor kimi ise yalancı emzik zararlı değildir diye açıklama yapıyor. Emziğin bilinen ve bilmediğimiz zararları hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Çocukların bırakamadıkları ve bıraktırmak içinde annelerin ve babaların çeşitli yolları denediği emzik acaba zararlı mı? İşte bugün emzik hakkında ki bilinmeyen gerçekleri sizlerle paylaşmak istedik.

Uzun süre emzik kullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla konuşma güçlüğü çektiği ve diş-damak sorunları ortaya çıktığı belirtilmiştir. Annelerin bebeklerin ağlamasını önlemek, seslerini keserek kafalarını dinlemek için sık sık ağızlarına emzik vermesinin diş-damak sorunlarıyla konuşma gelişimi olumsuz etkilediğini belirtti.

Emzik Zararlı mı?Bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şeyin emzik vermektir. Fakat masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir, anne sütünün emilmesini engelleyebilir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur. Emzik kullanan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş-damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlar görülür. Bebeklerin dillerinin gelişimini geciktirebilir.

Annelerin, bağımlılık acısından dikkat etmeleri gereken bir noktanın da bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemesi gerekir. Anne-babalar, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirmelidir.

Pek çok enfeksiyonun bulaşmasında temiz olmayan emziklerin rol oynar. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımının çocuklarda orta kulak iltihabı riskini artırır, ağız ve diş yapısını bozar. Annelerin bebeklerine emzik kullandırmalarının bebeklerde yaşamları boyunca oluşabilen zararlara yol açabileceğine dikkat çekerek, çocuklarına emzik kullandırmamaları gerektiğini anlattı.

Emziğin Zararları Nelerdir?

  • Emzik kullanan çocuklarda, kulak ve burun hastalıkları daha çok görülür.
  • Çenenin yapısında bozulmalar meydana getirebiliyor.
  • Dişlerin yer değiştirmesine sebep olmasının yanında, dişler arasında açıklıklar oluşturur.
  • Bebekler büyüme geriliği meydana getirir.
  • Anne sütü yerine yalancı emzik verilen bebekler, anne sütünün yararlarından mahrum kalıyorlar.
  • Yalancı emzik kullanan bebekler, anne sütünü alamadığı için bağışıklık sistemi zayıflıyor.
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir