Bebeklere bal zararlı mı?

Balın faydalarını saysak saatlerce sürebilir ama bebeklere bal yedirirken dikkatli olmak gerekmektedir. Şimdi siz nasıl oluyor da bu kadar faydası olan bal bebeklere verilmez sorusunu soruyorsunuzdur içinizden. Bebeklere bal yedirmek zararlı mı?

Bu yazıyı okuduğumda bana çok enteresan gelmiş hatta bir kaç defa okuma ihtiyacı duymuştum. İçimden neden verilmez ki aslında yiyebilirler diye düşünüyordum ama 1 yaşından önce bebeğinize bal verdiyseniz çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bebeğiniz için çok ağır sonuçları ortaya çıkabilir.
Bebeklere bal zararlı mı?

Bebeklere bal zararlı mı?

Bir yaşını geçmiş çocuklara balın bir zararı olamaz ama 12 aylıktan daha küçük bebeklere tavsiye edilmez. Peki nasıl oluyor da, tabiatın arılar vasıtası ile bahşettiği bu muhteşem gıda bebekler için zehirleyici olabiliyor?

‘Botulizm’ kelimesi bir çeşit zehirlenmeyi tarif eder. Botulin ise bakterilerin ortaya çıkardığı bir protein olup kaslardaki fiber doku yoluyla sinir hücrelerini istila eder, sonucu ölüme yol açabilecek hasarlar verebilir.

Botulizm bakterisi tabiatta bol bulunur ama havadaki oksijen tarafından hemen öldürülür. Ancak aktif olmadıkları zamanlarda bile oksijensiz bir ortamda yine hayat bulurlar. Bu, en çok teneke konserve kutularda saklanan gıdalarda görülür. Ağzı sıkı kapalı kutuların oksijensiz ortamında canlanan bakteriler, eğer yiyecek iyi ısıtılmazsa zehirleyici toksinler üretirler.

Arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler. Yetişkinlerde bu balın yenmesi sorun yaratmaz. Gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler.

Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir hem de mide hala sadece anne sütünü hazmedebilecek durumdadır. Zehirlenen bebek nefes alma ve yutkunma zorluğu çekebilir, kol, bacaklar ve boyunda güçsüzlük ortaya çıkabilir, durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir.
Bebeklere bal ne zaman verilir?

Bebeklere bal ne zaman verilir?

Aslında botulin proteini bebeklere 6 aya kadar zarar verebilir. 8 aydan sonra tehlike geçmiştir ama en iyisi, bebeğin sağlığını emniyete almak için bir yaşına kadar bal yedirmemektir.

Balın bir türü olan delibal zehirlenmesi ise bir başka olaydır, yaşa bağlı olmadan tüm insanları etkileyebilir. Daha çok Karadeniz bölgesinde görülen bu zehirlenmenin nedeni arıların balı yaparken kara ağrı ve sarı ağrı adı verilen bitkilerin çiçeklerinden aldıkları toksindir.

Zehirlenme, bir kişinin bu baldan 50-100 gram yemesinden sonra ortaya çıkar ve kendini karın ağrısı, ishal, kusma, baş dönmesi hatta kol ve bacaklarda ağrı, kramp ve felçler şeklinde belli eder. Genellikle ölümle sonuçlanmaz. Bu balın bekletilmesi veya kaynatılması da zehirlenmeye çare değildir.

3 Yorum

  1. Seda hanım yazımızı dikkatli okursanız bizde balın 1yas altı bebekler için uygun olmadıgını belirttik. Ve biz bunu kafamıza göre yazmadık bilimsel arastırmalara dayanarak yazılmış bir yazıdir. Dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

  2. Artık yeter. 1 aydır bu haberler çıkıyor ve artık rahatsız olmaya başladık. 1 yaşından büyük bebeklerde, bebeğin gelişimi için en önemli besin bal. İnsanlarda bütün bebekler için zararlı gibi bir algı oluşturmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir