Aşırı hırs ömrü 15 yıl azaltıyor

Reklamlar

Aşırı hırs ömrü 15 yıl azaltıyor

Hırs yapmak kimine göre iyi sonuçlar doğuruyor kimine göre ise kötü sonuçlar doğuruyor. Mesela ben ortaokul yıllarında Matematik öğretmenimin sen matematikten anlamıyorsun demesi ile hırs yapıp en iyi dersimin matematik olduğu gibi. Hatta en sevdiğim derste matematik olmuştu. Hala da öyledir.

ABD’de yapılan araştırmaya göre aşırı hırslılar daha az yaşıyor. Indiana Eyaleti’ndeki Notre Dame Üniversitesi bilim adamları araştırma kapsamında Oxford, Harvard ve Yale gibi elit üniversitelerde mezun olan 717 kişiyi mercek altına aldı.

Buna göre hırslı insanların daha çok para kazanmalarına rağmen sağlıklarına daha az dikkat ettiği ve daha kötü hayat şartlarına sahip olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar aşırı hırslı kişilerin hayatta daha mutsuz olduğunu ve ortalama 15 yıl daha az yaşadığını belirtti.

Psikolog Wolfgang Krüger “Hırslı insanlar elindekilerle yetinmez. Her zaman daha iyisini ve mükemmeli ister, kendi performanslarından da tatmin olmazlar. Vücutlarını bir makine gibi görürler. Sürekli olarak mutsuz ve hastadırlar. Sosyal bağlantıları zayıf ve bedensel durumları da kötüdür. Kötü alışkanlık edinmeye daha fazla eğilimli oldukları için daha erken ölürler” dedi.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.