Ağız kokusuna bitkisel çözüm

Ağız kokusuna evde 10 bitkisel çözüm sayfamızda, hem kendimizi hem de etrafımızdakileri rahatsız eden bu durumdan doğal yollarla kesin çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Ağız kokusu, ister erkek isterse kadın için rahatsız edici bir durumdur. Yapılan bir araştırmaya göre insanların yaklaşık yüzde 80’i bu sorunla savaşmaktadır. Genel nedenleri arasında dişler ve diş etleri gelse de başka sebeplerle de ağız kokabilir. Burada ağız kokusuna ne iyi gelir ve hangi bitkilerin yararlı olacağını okuyabilirsiniz.

Ağız kokusuna ne iyi gelir?
Ağız kokusuna ne iyi gelir?

Ağız kokusu, sadece ağız içindeki sorunlardan kaynaklanmayabilir. Böbreklerden, akciğerden, bağırsaktan ve mideden gelen ağız kokusu da sizi ve çevrenizdekileri rahatsız edebilir. İşte tüm bunlara çare oluşturabilecek şekilde, uzmanlar tarafından hazırlanmış ağız kokusuna kesin çözüm önerileri:

1. Ağız kokusuna tarçın

Ağız korkusundan kurtulmak için evde yapılacak en iyi çözümlerden birisi de tarçındır. Sıcak su içerisine bir kaşık tarçın, bir defne yaprağı ve bir miktar kakule tohumu ekledikten sonra bir kaç dakika kadar dinlendirin. Dinlenen bu karışımı süzdükten sonra suyunu gargara olarak kullanın. Tarçın, diş sorunlarını azaltmak ve kokuyu gidermek için, ağız içerisindeki bakterilerle savaşan doğal bir çözümdür.

2. Ağız kokusuna karanfil

Karanfil, en hızlı nefes temizleyici olma özelliği ile diğer bitkisel ürünlerden ayrılır. Sadece nefesinizin güzel kokmasını sağlamaz, diş çürümesine sebep olan bakterilerle de savaşarak yok eder. Karanfili günde 2 yada 3 defa emerek tüketebilirsiniz. Göreceksiniz ki anında ferah bir nefese sahip olmasını sağlayacaktır.

3. Ağız kokusuna elma sirkesi

Yediğiniz yemekler soğanlı ve sarımsaklı ise ağzınız kokabilir. Bu rahatsız edici kokudan kurtulmanın en çabuk yollarından birisi de elma sirkesidir. Elma sirkesini bir bardak su içerisine biraz ekleyerek ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bu karışım kokuyu nötralize ederek, nefesinizi anında ferahlatacaktır.

4. Ağız kokusuna limon suyu

Ağız kokusundan kurtulmak için başvurulan çarelerden birisi de limon suyudur. Limon suyunda bulunan asit, ağız içindeki tükürük üretimini artırır. Direk olarak içmenin yanında, bir bardak su içerisine bir kaşık limon suyu ekleyerek bu karışımla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Limon suyu, sizi ferahlattığı kadar, ağızdan gelen kötü kokuyu da giderecektir.

5. Ağız kokusuna maydanoz

Maydanoz, ağız kokusunu çok çabuk şekilde gideren ender bitkilerden birisidir. Mis gibi kokan bir tutam maydanoz dakikalar içerisinde ağız kokusuna çözüm olabilir. Yediğiniz yemeklerden sonra maydanoz yiyerek ağızda kalan kötü kokudan kurtulabilirsiniz. Bir tutam maydanozu sirkeye batırarak ağzınızda çiğnerseniz ağzınızdaki kötü koku bir kaç saniye içerisinde kaybolacaktır.

6. Ağız kokusuna karbonat

Evde ağız kokusuna kesin çözümlerden birisi de hiç şüphesiz karbonattır. Etkisi inanılmaz derecede fazladır. Su içerisine bir kaşık karbonat ve birkaç damla nane esansiyel yağı ekleyip karıştırın. Bu karışımı günde iki defa olmak üzere gargara olarak kullanın. Yaklaşık bir hafta sonra ağzınızdaki ferahlamayı sizde fark edeceksiniz.

7. Ağız kokusuna yoğurt

Yoğurt, içerisinde bulunan laktobasil adı verilen sağlıklı bakteriler sebebiyle ağız kokusu için mükemmeldir. Laktobasil, bağırsaklar ve ağzınız gibi vücutta bulunan zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre yoğurt, ağız kokusunu iyileştirmede son derece yararlı olan en iyi probiyotik gıdalardan biridir. Bu yüzden günde en az bir kase yoğurt yenmelidir.

8. Ağız kokusuna portakal

Portakal, diş bakımı ve hijyen için kullanılan meyvelerden biridir. Ağzın kuruluğunu önlemesi ve yüksek miktarda su içermesi sebebiyle çok önemlidir. Ağız içindeki kötü koku portakal ile dengelenebilir. C vitamini ile dolu olan bu meyve, yapılan araştırmalara göre, tükürük üretimini artırdığı gibi kötü kokuyu da gidermektedir. Bu sebeple mevsiminde bol bol portakal tüketmeye dikkat etmelisiniz.

9. Ağız kokusuna rezene tohumu

Rezene tohumları, ağızdaki bakterileri temizlemeye yardımcı olan doğal bir antiseptiktir. Rezene tohumları, ferah nefes sağladığı gibi, ağız kuruluğunu gidermek için tükürük üretimini teşvik eder. Kokudan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bir kaşık rezene tohumudur.

10. Ağız kokusuna ananas suyu

Ananas suyu, ağız kokusunu gidermek için en hızlı ve en etkili yöntemlerden biridir. Her yemekten sonra bir bardak doğal ananas suyu içmek, kokuyu gidermek için faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir