Ayak bakımı nasıl yapılır

Reklamlar

Vucudumuzun her organı önemli olduğu gibi ayaklarımızda vucudumuz için çok önemlidir ve bakıma ihtiyacı vardır. Evde ayak bakımı nasıl yapılır ve ayak sağlığı ile ilgili yazımızda sizlere bu konuda bilgiler vereceğiz. Buyrun Ayak bakımı;

Bebeklerin en az %95’i sağlıklı ayaklarla doğarken, erişkinlerin sadece %40’ının ayaklarıyla sorunu yoktur. Hareketsizlik, aşırı kilo, önemsememe, uygun olmayan ayakkabı seçimleri ve bazı kronik hastalıklar ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.

Sağlıklı bir ayakta ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların, eklem ve bağların oluşturduğu karmaşık yapının uyum içinde sorunsuzca çalışıyor olması gerekir. Ayaklarda var olan statik düzensizliklerin dizlerde, tüm omurga sisteminde hatta baştaki ağrıların meydana gelmesinde rol oynadığı bilinen bir gerçektir.

Yeterince kontrole alınamamış diyabet gibi sistemik hastalıklar nedeniyle çok ciddi sinir ve damar bozuklukları gelişebilir. Bu bozuklukların bir sonucu da aşırı basınç altında kalan ayaklarda ortaya çıkan yaralardır. Daralan ve yapısı bozulan damarlar yeterli oksijen taşıyamadıklarından yaraların iyileşmesi de çok zordur.

Ayaklarımız önemlidir:

Çünkü ayaklarımız gündelik yaşamda uzun yollar kateder. Normal günlük aktivitesini sürdüren bir insan günde ortalama 10.000 adım atar. Yani bir yıl içinde neredeyse Dünyayının çevresini 5 kere dönecek kadar yürür.

Çünkü ayaklarımız uyku dışında vücudun tüm yükünü taşır. İnsanoğlu ayağa kalktıktan sonra her bir ayağa düşen vücut yükü 2 katına çıkmıştır. Her ne kadar bir ayak, 28 kemik ve kemikçiğin çok sayıda bağla birbirine tutturulduğu harika bir yapıya sahipse de, birçok zaman taşıyabileceği yükten fazlasıyla başetmek zorunda kalır.

Çünkü ayaklar birçok sorunu biz farketmeden yaşar. Ayaklarımız cefakar dostlarımızdır, uzun yıllar kendilerine çektirdiğimiz sıkıntılara inatla ve sessizce direnirler. Ta ki ilgisizlik ve dayanma sınırlarını aşan baskılara maruz kalıp kendilerini korumaya almak amacıyla değişime uğrayana kadar.

Yazan: Nazlim

Reklamlar

"Ayak bakımı nasıl yapılır" için yapılan yorumlar

  1. Nilay   15 Mart 2010 at 13:17

    Bu yazıyı uzun zamandır arıyordum bukadar açık bir konuyu ilk defa sizde buldum teşekkür ederim..

Leave a Reply

Your email address will not be published.