Mantı Çorbası Tarifi

Mantı Çorbası TarifiMantı Çorbası Tarifi ve Yapılışı

Şimdiye kadar bir sürü tarif yazdım ama hiç birisine en sevdiğim bu dememiştim. En sevdiğim çorbanın kesinlikle burada yapımını anlatacağımız tarif olduğunu söyleyebilirim arkadaşlar. İçerisinde nohut olması ile yazında yenir ama kış aylarında bir başka güzel yenir bu çorba.

Hatta abartarak söyleyeyim bir tabak ile doymayacaklar, hayır doymadım deyip yiyen bir tane daha isteyecek. Diğerlerini geçiyorum ama burada yayınladığımız tarifi mutlaka öğrenin ve evde malzemelerini hazırlayıp buzlukta kışın yada ilerde yemek için saklayın. Hadi başlayalım.

MALZEMELERİ

1. 1 su bardağı aşurelik buğday
2. 1 çorba kaşığı kuru nane
3. 10 bardak su
4. 1 yumurta sarısı
5. tuz, karabiber, kırmızı biber
6. 1 su bardağı un
7. yarım paket margarin
8. 150 gr yağsız kıyma
9. 1 su bardağı nohut
10. 1 baş soğan

Mantı Çorbası TarifiNASIL YAPILIR

1. Aşurelik buğdayı suda ıslatın. Nohutu, diğer bir kapta tuzlu suya yatırın. Tencerede yağı erittikten sonra 10 bardak su koyup kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra süzdüğünüz buğdayı içine katın.
2. Nohutu bir başka kapta, 20 dakika kadar haşlayıp süzün ve onu da buğdaylara ekleyin.
3. Onlar pişerken bir yumurta sarısı, biraz tuz, biraz suyla, hamur tutun. Nemli bez altında dinlendirip, kıymaya ince çentilmiş soğan, tuz, karabiber katıp yoğurduktan sonra hamuru açıp kare kare bölün.
4. İçlerine nohut büyüklüğünde kıyma koyup, dört ucunu yukarıdan büzün, Nohut ve buğday yumuşayınca mantıyı da tencereye atarak 20 dakika kadar kaynatın.
5. Naneli, kırmızıbiberli kızgın yağı da ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.