Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam Konusu

Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam Konusu

TRT 1 Kanalında yayınlanan Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisi konusu bu yazımızda sizlerle olacaktır. Dizi dövüş sahneleri ile Muhteşem Yüzyıl dizisine fark atacak gibi görünüyor. Ayrıca dizi Haremde’de geçmiyor arkadaşlar. Tam anlamıyla Osmanlıyı anlatan bir dizi olduğunu düşünüyorum.

III. Ahmet’in tahtta olduğu, Osmanlı’nın Avrupa ile ilişkilerini savaş alanlarından diplomasi alanına kaydırma çabalarının yaşandığı bir dönemde geçen dizi, Lale Devri’ni ve onu kesintiye uğratan Patrona Halil İsyanı’nı hikayenin merkezine alıyor.

Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray’ın, III. Ahmet’in kız kardeşi Hatice Sultan’ı canlandırdığı dizide; III. Ahmet’e Kerem Atabeyoğlu, solakbaşı Murat’a Cemal Hünal, Canseza’ya Aslı Tandoğan, Kasım’a Tolga Karel, Patrona Halil’e Fırat Tanış, Çeşmidil’e Öykü Çelik, Damat İbrahim Paşa’ya ise Hazım Körmükçü hayat veriyor.

Kıyam; III. Ahmet’in tahtta olduğu, Osmanlı’nın Avrupa ile ilişkilerini savaş alanlarından diplomasi alanına kaydırma çabalarının yaşandığı bir dönemde geçmektedir. Her geçiş ve yenilenme dönemi gibi bu dönemde de, kışkırtmalara açık duran statükocularla ve yenilenmenin iyileşme olduğunun farkında olan değişim yanlıları arasında kanlı bir hesaplaşma yaşanmaktadır. Bu kanlı hesaplaşmaya başka devletlerin istihbarat teşkilatları da fiilen katılır.

Hikâyemizin kahramanlarından eski bir solakbaşı olan Murat; karısının ısrarı üzerine silahını bırakmış, kendi küçük ve mutlu dünyasına çekilmiştir. Karısı Goncanigar’ın, Şeyh’in öldürülmesine tanık olması ve Acem’in gönderdiği adamların ‘tanık olduğu için’ Goncanigar’ı katletmesiyle, Murat kendini olayların içinde ve tarafında bulur.

Acem Şahı kendi oğlunu şehzade olarak Osmanlı tahtına geçirmek istemektedir. Bunun için de “düşmanımın düşmanı dostumdur” şiarıyla Kasım ve Canseza’yı görevlendirir…

Canseza’nın Murat’a âşık olması Canseza’yı intikamı ile aşkı arasında bırakır. Babasının intikamı için yolan çıkan Kasım, intikam arzusuna saplanıp kalır ve kendi sonunu hazırlar…

Acem Şahı birçok koldan saldırmaktadır. Bu saldırıların vurucu gücü ise zamanında kimsenin pek de hesaba almadığı bir hamam tellağı olan Patrona Halil’dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir