23 Nisan’ı Neden Kutluyoruz

23 Nisanı Neden Kutluyoruz Kısaca

23 nisanı neden kutluyoruzHiç zorlanmadan sabah erkenden kalkıp ya okulunuza yada kutlama yapacağınız stadyum olur salon olur nerede kutlanıyorsa oraya ailenizle birlikte gidin ve bu mutlu günün tadını çıkarın. Sözü fazla uzatmadan 23 nisanı niçin kutluyoruz sorumuzun cevabına bakalım. Ayrıca arkadaşlar sizler sadece 23 nisan’da bir bayramı kutladığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 23 Nisanda niçin bayram yapıyoruz?

23 Nisan 1920’de Meclis’in açılış günü, bir yıl sonra 23 Nisan Milli Bayramı ilan edildi. Saltanatın kaldırılışı nedeniyle 1935’e kadar ayrı kutlanan Ulusal Egemenlik Bayramı da aynı yıl bu iki bayramla birleştirildi. 1980 sonrasında üç bayramı birleştiren 23 Nisan, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak ilan edildi.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bıraktığı bu şanlı bayramın en büyük önemi bu şanlı bayramı yıllarca yaşatma görevini biz çocuklara vermiş olmasıdır..

23 Nisan 1920 TBMM’ nin açıldığı ilk gündür. Bu açılışı da her 23 Nisan’ da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlarız. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan biz çocukların bayramıdır.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir