Uterus Ne Demek

Uterus Ne Demek Uterus Nedir

Uterus anlamı nedir ve Uterus hakkında bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Tıp dilinde Uterus tanımı nı açıklamaya çalışalım.

uterusKısaca anlatmak gerekirse uterus rahim döl yatağı demektir ama biz biraz daha açalım konuyu arkadaşlar: Dölyatağı; Memelilerde döllenmiş yumurtanın yerleşip içinde büyüdüğü ve doğuma kadar gelişmesini sağladığı organdır. Doğurmamış kadınlarda 6-7 cm, doğurmuş kadınlarda 7-8 cm uzunluğunda 5 cm genişliğinde, yaklaşık 2-2.5 cm kalınlığında olup armut biçimindedir.Vücuttaki yeri leğen kemiği içinde, sidik torbasının arkasında, göden bağırsağının (rectum) önündedir. Rengi koyu pembedir. Önden arkaya doğru basıktır.

Üç bölümden oluşur: Dölyatağı cismi (corpus), boynu (cervix) ve tepesi (fundus).

Organın tepesinde her iki köşede yumurtalık borusu (fallop borusu ya da tuba uterina) yumurtalıklara uzanır. Dölyatağının dışını kaplayan zar (periton) her iki yandan geniş bağlarla leğen duvarına uzanır.Dölyatağının tepesi genellikle önedoğru ve organı da boyundan öne doğru eğilmiş durumdadır. Ancak dölyatağı boyu açıklığı arkaya doğru ya da aşın öne eğik olabilir. Dölyatağı dıştan içe doğru seroza tabakası, kas tabakası ve mukozadan oluşur. Adet döngüsü (menstruel siklus) içinde salgıladığı hormonlarla dölyatağı çeperi döllenmiş yumurtanın yerleşmesine uygun konuma gelir. Gebelik sırasında dölyatağı gerilir ve hacmi büyür.

Daha Fazla Uterus hakkında bilgi ve Uterus tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun. Uterus hastalığı hapları ilaçları hakkında bilgi mevcut değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir