Uçuk Tedavisinde Doğal Çareler

Uçuk Tedavisinde Doğal Çareler

Bu yazımızda uçuk tedavisi acaba şifalı bitkilerle yapılabilir mi yada uçuktan kurtulmak için şifalı bitkiler ne kadar yararlı olabilir gibi sorularımıza cevaplar bulacağız. Uçuk nasıl geçer diyenler için uçuk tedavisi bitkisel yollarla nasıl yapılıyormuş Suna Dumankaya’nın tavsiyeleri ile ve başka uzmanların tavsiyeleri ile ele alınacaktır.

ucukMalzemeler:
Yarım limonun suyu,
2 damla zeytinyağı
1 çay kaşığı kadar şap tozu.

Hazırlanışı:
1 çay kaşığı kadar şap tozu, taze sıkılmış yarım limonun suyu ve 2 damla zeytinyağı uygun bir kase içerisinde karıştırılır. Daha sonra, hazırlanan bu doğal uçuk kremi ve ilacı uçuklar üzerine sürülür.

Uçuğa İyi Gelen Bitkiler

Sarı Kantaron – İyi bir stres giderici bitki olan sarı kantaronun aynı zamanda virüslerin büyümesini yavaşlattığı da kanıtlanmıştır. Hypericin maddesi herpes virüsünün büyümesini kontrol altına almakta özellikle iyidir. Hypericin içeren merhemler herpes virüsüne karşı etkili olur.

Çay Ağacı Yağı – En iyi kalitedeki çay ağacı yağı yüksek miktarda terpinen ve az miktarda sineol içerir. Mükemmel bir antiseptik olan çay ağacı, Yeni Güney Galler yerlileri tarafından eski zamanlardan beri enfeksiyonla mücadele temsilcisi olarak kullanılmaktadır.

Adaçayı Yaprağı (Salviae folium): Taze ya da gölgede kurutulmuş kıyılmış yapraklardan hazırlanan ekstre krem şeklinde kullanılır.

Adaçayı özütü ve ravent kökü özütünden üretilmiş bir kremin uçuk virüsüne karşı asiklovir adlı ilaç kadar etkili olduğu saptanmıştır.

Çinko: Vitamin ve mineral eksiklikleri uçuğun tekrarlanmasını kolaylaştırır. Klinik çalışmalar çinko mineralinin uçuğun sıklığını, süresini ve şiddetini azalttığını göstermiştir. Ayrıca C vitamini alımı da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ekinezya (Echinaceae purpureae herba) – Güçlü bir antiviral bitki olan ekinezya, beyaz kan hücrelerinin üretimini tetiklediği kanıtlanan polisakkarid fazlalığından enfeksiyonu önleyebilir. Yeni yapılan bir araştırma sonucu ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına neden olan influenza virüsü, solunum sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsleri öldürücü etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Kökten elde edilen taze bitki sıkma suyu içeren merhemi uygulanır. En fazla sekiz hafta kullanılır.

Oğulotu (Melissa) – Latincede Melissa diye bilinen oğulotu iyileşmeyi hızlandıran ve aynı zamanda herpes virüsünün baş göstermesini engelleyebilen antiviral maddeler olan tannik asitlerine sahiptir.

Yineleyici Herpes simplex virüsü enfeksiyonu olan dudak ve genital bölge uçuğunda ilk tercih edilecek olan standardize melisa yaprağı ekstresidir. Taze ya da kurutulmuş yapraklardan üretilen standardize krem kullanılır. Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu escop melisa yaprağının uçuğun tedavisinde harici olarak kullanılabileceğini belirtmiştir.

Propolis: Ağaçların tomurcuk ve yapraklarından bal arılarınca toplanan bitki özütünden üretilmiş standardize hazır preparat merhem olarak kullanılır. Alerjiye hassasiyeti olanlar kullanmamalı.

Buraya kadar yazdık yazdık ama en güzeli doktora gidip onun tavsiyeleri ile kullanacağınız ilaçlar ile uçuğu çabuk atlatmaktır. Hem sağlıklı hemde güvenilir olanı da budur arkadaşlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir