Sakız çiğnemek zayıflatır mı?

Son zamanlarda medyada yer alan bilgilere göre, sakız çiğnemenin kilo vermeye yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Peki, bu doğru mu? Sakız çiğnemek nasıl zayıflatır? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Şekersiz Sakızın Zayıflamaya Etkisi

Rhode Island Üniversitesi’nde yapılan bir laboratuvar çalışması, şekersiz sakız çiğnemenin uzun vadede kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırmaya göre, sakız çiğnemek kalori alımını düşürmeye ve kalori yakma sürecini artırmaya yardımcı oluyor.

Daha net bir ifadeyle, şekersiz bir sakızı sabahları bir saat çiğneyerek yaklaşık 60 kalori yakabilirsiniz. Aynı zamanda, yemeklerden önce ve sonra sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere göre %5 daha fazla kalori yakabildiği belirtiliyor.

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Şekersiz sakızın kilo vermeye yardımcı olmasının dışında birçok faydası da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • İştahı kontrol altına alır: Atıştırmadan önce sakız çiğnemek, isteklerinize gem vurmanıza, açlık seviyenizi düşürmenize ve yediklerinizden alacağınız kalori miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir.
  • Stresi azaltır: Yavaş ilerleyen bir kuyrukta sıra beklemek ya da trafik sıkışıklığı gibi stresli durumlarda sakız çiğnemek, stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Konsantrasyonu artırır: Sakız çiğnemek, konsantrasyonu ve uyanıklığı artırabilir.
  • Diş çürümelerini önler: Şekersiz sakız çiğnemek, ağız içindeki asit oluşumunu azaltarak diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Nefesini taze tutar: Sakız çiğnemek, ağız kokusunu gidererek nefesinizi taze tutar.

Bir Yorum

  1. kırk yıl düşünsem sakız çiğneyerek zayıflıycam aklıma gelmez di :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir