Bacak bacak üstüne atmanın 9 zararı

Bacak bacak üstüne atmak zararlı mı?

Toplumunun bir bölümünde günah olarak kabul edilen bacak bacak üstüne atmanın uyuşma, varis, diz ağrısı ve kamburluk gibi bir çok zararı vardır. Erkek yada kadın herkes bir şekilde bacağını diğer bacağının üstüne atıyor ve o şekilde oturuyor. Günlük hayatta rutin olarak yapılan bu hareketin sağlığa ve vücuda zararları konusunda ise kimse bir şey bilmiyor. İşte burada bacak bacak üstüne atanların dikkat etmesi gereken sağlık sorunları ve bacak bacak üstüne atmanın 9 zararı yazılmıştır.

Bacak bacak üstüne atmak zararlı mı?
Bacak bacak üstüne atmanın zararları;

1. Kamburluk

2. Boyun ağrısı

3. Belde meydana gelen ağrı

4. Bacaklarda varis oluşması

Otururken çoğu zaman fark etmeden yaptığımız bir harekettir, bacak bacak üstüne atmak. Ancak uzmanlar bu oturuş şeklinin varisi tetiklediği görüşünde. Yukarıya gidecek kan akımını engellediği için varis oluşumunda ve artışında bir etkendir. Varisten yakınmaları olan veya özellikle varis şüphesi olabilecek kişilerin bacak bacak üstüne atmamaları gerekir.

5. İç bacaklardaki kasların kısalması ve dış bacaklardaki kasların uzaması

6. Göğüslere olması gerekenden fazla kan gitmesi

7. Vücuttaki kan basıncının artması

8. Sinirlerin felç olması durumu

9. Kan dolaşımının engellenmesi

Bacak bacak üstüne atıp oturmak kan akışını engeller, buna bağlı olarak kan pıhtılaşması, bel burkulması ve incinmesi, omurga disklerinin kayması ve skolyoz (omurgada anormal eğrilik) gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Diz ekleminin ve kalça ekleminin rahat edeceği bir yükseklik ve düzlük orantısı vardır. Ne çok yüksek bir yerde olmalı, bacaklar asılı kalmalı ne de çok düşük olmalı, diz açısı daralmalı.

Bacak bacak üstüne atmak

Bacak bacak üstüne atmak selülit yapar mı?

Florence Nightingale Hastanesi dermatoloji uzmanlarından Dr. Bekir Aybey, kadınların yüzde 85-90’ında görülen selülitin artmasında varisler, dar kıyafetler ve bacak bacak üstüne atmanın etkili olduğunu bildirdi.

Dermatolog Erçin Özüntürk kadınların yüzde 85-90´ında görülen selülitin artmasında varisler, dar kıyafetler ve bacak bacak üstüne atmanın etkili olduğunu bildirdi. Dr. Özüntürk, selülitin genetik, metabolik ve damarsal gibi nedenlerle ortaya çıktığını vurgulayarak, ´25 yaşın üstünde ortaya çıkan selülit kadınların yüzde 85-90´ında görülmektedir´ dedi.

Genetik nedenlerin yanı sıra doğum kontrol hapları, hamilelik, aşırı kilo ve yanlış beslenme, alkol tüketimi, stres, hareketsizlik ve ruhsal problemlerin de selülite yol açtığını ifade eden Dr. Özüntürk, ´Varisler, dar kıyafetler ve bacak bacak üstüne atmak da selülitin artmasına neden oluyor. Bacak bacak üstüne atınca dolaşımda problemler ortaya çıkıyor ve bu da selülit oluşumunu hızlandırıyor´ diye konuştu.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir