Rüyada Korkmak Ne Anlama Gelir?

Son Güncelleme: 24.03.2021 15:49

Rüyada Korkmak Görmek

Emniyet ve güvene, tövbe etmeye; korkarak kaçmak yönetici olmaya ya da ummadığı şeyin gerçekleşmesine, Allah’tan -c.c.- korkmak her türlü hayır ve ihsana kavuşmaya; Korkak birini görmek yiğitliğe; bazen atalete yahut hastalıktan şifa bulmaya işarettir.

Rüyada korkmak görmek, temkinli olmaya, şüpheli şeylerden kaçınmaya, bir görevde emir ve yasakları iyi kavramaya; Müslüman kardeşini korkutmak çirkin bir iş yapmaya, Korkutmak bazen hastalıktan kurtulmaya, korkuttuğu kimsenin galebe çalmasına ya da o kimsenin durumuna muttali olmaya; Birisi tarafından korkutulmak o kimseye galip gelmeye ve güven bulmaya, Korkutulduğu husus dini ibadetler ise ve bunların yapılmaması halinde zarar göreceği söyleniyorsa, bu korkutma ikaz ve uyarıya, Korku ve tehdit bazen sevginin galip gelmesine yahut aşık olmaya delalet eder.

Rüyada Korkutulmak Görmek

Rüyada birisi tarafından korkutulmak, korkutulanın korkutan üzerine zafer bulması ve ondan emin olması ile tabir edilir. itaat maksadıyla birisinin kendisini tehdit ettiğini görse, kurtuluş ve zafere nail olur. Rüyada korkutulmak, düşmanların hallerine vakıf olmaya, eğer kendisini korkutan kimse bilinmiyor ve tanınmıyor ve özellikle namaz kılmak, Kur’an okumak ve zekat vermek v.s. gibi şeylerden korkutuluyorsa, o düşman şeytandır. Bazen de tehdit, sevgiye müptela olmaya işarettir.

Rüyada Korkaklık Görmek

Rüyada korkaklık aksiyle yani kahramanlıkla yorumlanır. Rüyasında bir vahşi hayvandan korkarak kaçtığını görmek, kendisine rakipleri tarafından kurulan bir tuzaktan kahramanca mücadele ederek üstün geleceğine işarettir. Ibni Şirin’e göre; korkmak emniyettir, din hususunda Allah’ın (CC) gazabından korkmak, tövbe ve istiğfar gerektiğine delalet eder.

Bir kimsenin rüyasında bilmediği ve anlamadığı bir şeyden korkarak kaçması, o kimsenin dini inancının kuvvetli olacağına işarettir. Rüyasında öleceğinden korkan, çok yasar. Bir başka rivayete göre de: Rüyada korkaklık, kazançta haram ve çirkinlikten kaçınmaya yahut harpte emir ve yasaklara uymaya işarettir.

Rüyada Ödleklik Görmek

Rüyada ödlek birini görmek; size kötülük yapmaya çalışanların bu isteklerinde başarısız olacaklarına, kendinizi ödlek görmek; korkak olmanızın, herkese güvenmemenin size zarar yerine fayda getireceğine işarettir.

Rüyada her şeyden korkan, çekinen ödlek bir kimse olduğunuzu görmek, herkese karşı fazla saygılı ve kabuğu çekilmiş, halim selim bir kimse olduğunuza işarettir. Maiyetinizle veya evinizde, yahut iş arkadaşlarının birinin çok ödlek bir kimse olduğunu görmek, bugünlerde yapacağınız işlerin başarılı olacağına, mutlaka aksak bir tarafının bulunacağına delalet eder.

Rüyada Ürkmek Görmek

Rüyada her hangi bir şeyden, bir hayvandan korkarak ürktüğünüzü görmek, çok korkulu ve üzüntülü haller geçireceğinize, zaman zaman büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacağınıza delalet eder. Rüyada bir yırtıcı hayvan görerek ürkmek, birisinden bir fenalık göreceğine; yılan, akrep gibi tehlikeli ve zehirli bir hayvan yüzünden ürkmek, bir düşmanından zarar geleceğine; herhangi korku verici bir şeyden ürkmek hafif bir hastalığa tutulacağına yorumlanır.

Rüyada ürktüğünü görmek; üzücü bir söz duymaya, bir düşmandan ürktüğünün görmek; düşmandan zarar göreceğinize, şeytandan ürktüğünüzü görmek; kötü yollara gireceğinize işarettir.

Rüyada Ürpermek Görmek

Allah(c.c) korkusuna, ibadet ve taat işlemeye ve kalp yumuşaklığına, bir şeyden korkarak yahut tiksinerek ürperdiğini görmek korktuğu bir durum var ise bundan kurtulmaya delalet eder. Rüyasında ürperdiğini gören kimse inanç sahibi olur ve kötülüklerden sıyrılır.

Rüyada ürperdiğini görmek, beklemediğiniz kötü bir haber alacağınıza ve çok sıkılacağınıza delalet eder. Abdülgani Nablusiye göre; rüyada ürperdiğini görmek, Allah (C.C.) Teala Hazretlerinden korkmaya ve kalbin yumuşaklığına delalet eder. Rüyasında vücudunun sebepsiz ürperdiğini gören, Allah’ın (c.c) kullarına karşı şefkatli ve merhametli olur, ibadetiyle meşgul olur ve Allah’tan (c.c) korkar. Tiksinti verecek veya korkunç bir şey görerek vücudunun ürperdiğini gören, her türlü korkutucu şeylerden artık korkmaz. Bazılarının rivayetine göre, rüyada vücudunun ürperdiğini görmek, uyandığı zaman veya bir müddet sonra korkulacak veya tiksinecek bir şey görmeye delalet eder.

Rüyada vücudunuzun ürperdiğini görmek; kalbinizdeki merhamet hissinin artacağına ve düşkünlere yardımda bulunacağınıza, korkutucu bir şey görerek ürperdiğini görmek; bütün korkularınızın son bulacağına işarettir. Rüyada ürperdiğinizi görmek, hafif bir rahatsızlığın başlangıcı sayılır. Küçük bir hastalığa yakalanacağınızı haber verir.

Rüyada Korkuluk Görmek

Birçok sıkıntıyla karşılaşacaksınız; ancak bu sıkıntıların üstesinden geleceksiniz demektir. Hayal kırıklığı yaratacak insandır. Garip ve zavallı insana, bilinçsiz tedbire ve ahmak insanları korkutan birine delalet eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir