Ziya Songülen Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ziya Songülen, takvimler 9 Eylül 1886 yılını gösterdiğinde doğdu. 21 Ağustos 1936’da 50 yaşında iken beyin kanaması sonucu öldü. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ilk başkanı ve kurucusudur.

Ziya Songülen Kimdir?

Fenerbahçe’yi kim kurdu diyenlere verilecek cevap kesinlikle gerçek adıyla Nurizade Ziya Songülen olacaktır. Kendisi de dahil olmak üzere Ayetullah Bey ve Enver Necip Bey ile Fenerbahçe Spor Kulübü’nü kurmuştur. Şimdi kendisinin özet olacak şekilde kısaca hayat hikayesinden bahsedelim.

Ziya Songülen, 9 Eylül 1886 yılında İstanbul’da doğar. Osmanlı İmparatorluğu zamanında çok köklü bir ailenin mensubu olarak dünyaya gelmiştir. Devletin çeşitli kademelerinde çok önemli görevlerde bulunan aile üyeleri, ileri görüşlü, modern ve eğitimlidir. Ağırlıklı olarak Hariciye Nazırlığı ve devleti yurt dışında temsil etme görevlerinde bulunuyorlardı. Babası Suad Bey ve annesi Azize Hanım, oğulları olan Nurizade Ziya Songülen’in çok iyi eğitim almasını sağlamışlardır. Liseyi St.Joseph Fransız Lisesinde okumuştur. Daha sonra ise yüksek tahsil için İngiltere’ye gitmiştir.

Ziya Songülen, çeşitli görevlerde bulunmuş ve bunlar arasında en önemlisi Düyun-u Umumiye vazifesidir. Üç arkadaşı ile Fenerbahçe’yi kurduğunda kendisi 21, Ayetullah Bey 19, Necip Bey 17 yaşındadır. Takımda sol defans mevkiinde oynamış ve masraflarını hep cebinden karşılamıştır.

Şimdiki adıyla Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nu ve o zamanki adıyla “Papazın Çayırı’nı, 17 altın karşılığında satın almıştır. 1907-1908 yıllarında Fenerbahçe’de başkanlık yapmıştır. Henüz genç yaşlarda 1936 yılında 50 yaşında iken beyin kanamasından vefat etmiştir.

Nurizade Ziya Songülen, fiziksel özellikleri bakımından yaklaşık 1,95-2,00 metre boylarında, mavi gözlü ve açık renk saçlıdır. Hatta bu iri yapısından dolayı arkadaşları arasında lakabı “Fil Ziya” olarak dile getirilir. Nurizade lakabı ise, babası Suat Bey’in dedesi Nuri Bey’den kaynaklanır.

Ziya Songülen biyografisi ve hayatı

  • Ziya Songülen kaç yaşında öldü?: 50 yaşında vefat etti.
  • Ziya Songülen doğum tarihi: 9 Eylül 1886 yılında doğmuştur.
  • Ziya Songülen hangi takımlı?: Fenerbahçe Spor Kulübü ilk başkanı ve kurucusudur. Bu sebeple hangi takımı tutuyor diyenlere Fenerbahçeli cevabı yeterli olacaktır.
  • Ziya Songülen mezarı nerede?: İstanbul Aşiyan Mezarlığı.
  • Ziya Songülen nereli?: İstanbul.
  • Ziya Songülen doğum yeri: Nurizade Ziya Songülen İstanbul’da dünyaya gelmiştir.
  • Ziya Songülen Atatürk: Osmanlı İmparatorluğunun ileri gelenlerinden bir ailenin oğlu olan Ziya Songülen Mustafa Kemal Atatürk ile tanışıyordu.
  • Ziya Songülen Fenerbahçe’yi kaç yaşında kurdu?: 21 yaşında.
  • Ziya Songülen eşi kim?: Gerçek adıyla Erna Valentin Meyer evlidir. Fakat karısı Türk olduktan sonra Esma Songülen adını almıştır.
  • Ziya Songülen çocukları kimler?: Azize Çelikbaş, Güzel Halit ve Asım Server Songülen.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir