Ziya Somar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Ziya Somar, 1906 Yanya, Yunanistan doğumlu olup, 26 Kasım 1978’de 72 yaşında ölen yazar ve felsefe doktorudur. Eşi Nezahat Somar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu olan Somar, eserleri ile geleceğe ışık tutan yazarlar arasındadır.

Ziya Somar Kimdir?

Ziya Somar kimdir?
Doğum tarihi1906, Yunanistan
Doğum yeriYanya, Yunanistan
Ölüm tarihi ve yeri26 Kasım 1978 (72 yaşında)
Eğitimİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü
MeslekYazar, Felsefe doktoru
EşiNezahat Somar
ÇocuklarıÖkmen Somar
KardeşleriAbisi Nazmi, Ablası İsmet
KitaplarıYakın Çağların Fikir ve Edebiyat Tarihinde İzmir (1944), Bir Şehrin ve Bir Adamın Tarihi – Tevfik Nevzad (1948), Dünyada ve Bizde Anarşi, Anarşizm (1970)

Ölüm tarihi olan 26 Kasım 1978 yılına kadar hiç durmadan çalışan Ziya Somar, asker bir babanın oğludur. Balkan savaşlarının bitmesinden sonra ailesi ile beraber İstanbul’a taşınan Somar, eğitim hayatına burada devam etti. Eşi Nezahat Somar ve oğlu Ökmen Somar ile dolu dolu bir hayat yaşamış olan Ziya Somar’ın Nazmi adında bir abisi ve İsmet adında bir ablası vardır. Yazılmış kitapları yanında yayınlanmamış bir çok kitabı da bulunan Ziya Somer, basılmamış eserlerini Süleymaniye Kütüphanesi’ne bağışladı.

Ziya Somar Biyografisi ve Hayatı

Ziya Somar, 1906’da Yanya’da doğdu, 1978’de İstanbul’da öldü. Mesleği öğretmenlik olan Somar, felsefeci olarak kabul edilir. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde 1963-1965 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1967-1969 yılları arasında ise İstanbul’da Galatasaray Lisesinde öğretmenlik yaptı. Buradan kendi isteği ile emekli oldu.

Ziya Somar Eserleri

  • Yakın Çağların Fikir ve edebiyat tarihinde İzmir (1944)
  • Bir Şehrin ve Bir adamın Tarihi- Tevfik Nevzad (1948)
  • Dünyada ve Bizde Anarşi, Anarşizm (1970)

Ziya Somar Görselleri

Ziya Somar

Ziya Somar

Ziya Somar

Ziya Somar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir