Ziya Paşa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

1825 Yılında doğan Tanzimat devrinin en önemli şair ve gazetecileri arasında yer alan Ziya Paşa biyografisi ve hayatı burada sizlerle.

Ziya Paşa, eserleri ile çıkardığı gazete ile bulunduğu döneme yön vermiş olan en önemli devlet adamlarından birisidir. Şair olmasıyla beraber söylediği sözlerin bazıları hala dilimizde dolanır. Doğduğu yıldan ölümüne kadar hiç bir zaman fikirlerinden ve düşüncelerin vazgeçmemiş her zaman doğru bildiği neyse onu savunmuştur.

Asıl adı Abdülhamid Ziyaeddin olan Ziya Paşa, 1825 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Bazı belgelerde 1829 yazıyor bazılarında 1825 yazıyor o yüzden tam bilinmemektedir. Çok başarılı çocukluk ve eğitim dönemi geçirmiş Fransızcadan Türkçeye çeşitli eserleri çevirmiştir.

Ziya Paşa Kimdir?

Yazdığı şiirler ve o dönemde çıkarılan gazetelerde hükumeti eleştiren eleştiren yazılarından saray dışında görevlere atanmıştır. Avrupa davet edilmesiyle arkadaşı ile beraber oraya kaçmış ve orada uzun bir süre muhalif yazılarıyla yine hükumeti eleştirmeye devam etmiştir.

Osmanlı zamanında çok çeşitli illerde valilik görevinde bulunmuş eserlerinde özgürlük ve hürriyet temaları ön plana çıkmıştır. Tanzimat Edebiyatının en fazla eser veren yazarlarından birisidir.

Ziya Paşa Kimdir?Ziya Paşa Biyografi Hayatı Kısaca

Ziya Paşa Kaç Yılında Doğdu?: 1829 Yılında doğmuştur.
Ziya Paşa Nerede Doğdu?: İstanbul’da dünyaya gelmiştir.
Ziya Paşa Kaç Yaşında Öldü?: 55 Yaşında vefat etmiştir.
Ziya Paşa Ne Zaman Öldü?: 17 Mayıs 1880 yılında Adana’da vefat etmiştir.

Ziya Paşa Eserleri

Zafername (1869, düzyazı şiir)
Rüya (ölümünden sonra, 1910)
Veraset Mektupları (ölümünden sonra 1910)
Eş’ar-ı Ziyâ (ölümünden sonra şiir, 1880)
Şiir ve İnşâ (makale, 1868)
Defteri Amal (anı niteliğinde)
Terkîb-i bend (Ziya Paşa)
Harâbât

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir