Yunus Kılıç Kimdir Biyografisi Hayatı

Yunus Kılıç Hayatı Yunus Kılıç Kimdir Biyografisi

Yunus KILIÇ (1965 – )

Kars ilinde 1965 yılında dünyaya geldi. Yaşamlarını hayvancılık, tarım ve gıda ticareti gibi emek ve yoğun İşler ile tedarik eden ailesi ve 9 kardeşiyle birlikte 1975 yılında Kars’a geldi. İlk-Orta ve Lise öğrenimini Kars’ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine 1985 yılında başlayıp, 1990 yılında mezun oldu.

Askerliğini Ankara’da Gıda Kontrol Subayı olarak yaptıktan sonra, 1993 yılında Selim Tarım İlçe Müdürlüğü’nde Veteriner Hekim olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Kars Belediye Veteriner Hekimi olarak çalıştıktan sonra, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi kadrosuna atandı. Doktora öğrenimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde 1998 yılında bitirerek Doktor unvanı aldı. Aynı yıl Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde göreve başladı. Kafkas Üniversitesi’nde 2000 yılında Yardımcı Doçent, 2003 yılında Doçent ve 2008 yılında Profesör oldu.

Kafkas Üniversitesi’nde akademik ve bilimsel çalışmaları devam etmektedir. Akademik hayatı süresince Kars ve ülke hayvancılığının sorunlarına çözüm oluşturacak çok sayıda bilimsel araştırmalar yaparak, konferanslar verdi. Yöre insanının eğitim ve gelir seviyesini arttırmaya yönelik, Avrupa Birliği destekli projeler yürüterek, özellikle Arıcılık ile ilgili birliklerin kurulmasını sağladı. Ayrıca Kars ve Kafkas Üniversitesinin gelişmesine katkı sağlaması amacıyla 1993 yılında Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfının kurulmasına önderlik edip, kurucu üyeliğini yaptı. Kars halkının sağlık ihtiyacının daha iyi karşılanması için Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşuna önderlik etti. Üniversitenin birçok biriminde yöneticilikler ve Yönetim Kurulu Üyelikleri yaparak, üniversitenin gelişimini destekledi.

Evli ve 2 çocuk babası.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir