Suat Kılıç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Suat Kılıç kimdir? Sayfamızda, yaş, eşi, aslen nereli olduğu, Suat Kılıç hayatı ve biyografisi yazılmıştır.

Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972 Samsun doğumlu eski milletvekili, gazeteci, avukat, siyasetçi ve Gençlik ve Spor Bakanı’dır. 51 yaşında olan Kılıç, bir dönem Ak Parti Grup Başkan Vekilliği de yapmıştır.

Suat Kılıç kimdir?

Doğum tarihi23 Temmuz 1972
Kaç yaşında?51
Nereli?Samsun’da doğan Suat Kılıç aslen Trabzon’un Of ilçesine bağlı Kavakpınar köyündendir.
Hangi partidenAdalet ve Kalkınma Partisi
EğitimAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
MeslekGazeteci, avukat, siyasetçi
Burcu ne?Yengeç burcu

Ailesi

Annesinin adıElmas Kılıç
Babasının adıHüseyin Kılıç
EşiMelike Nur Kılıç
Çocukları
  • Muhammed Emin Kılıç
  • Hüseyin Kağan Kılıç
  • Suat Melik Kılıç

Suat Kılıç Hayatı ve Biyografisi

23 Temmuz 1972 yılında Samsun’da doğan Suat Kılıç, evli ve üç çocuk babasıdır. Babası Hüseyin Kılıç annesi ise Elmas Kılıç’tır. Çocukluğu ve gençliği Samsun’da geçen siyasetçi, üniversite tahsilinin ardından siyasete atılmıştır. Şimdi kendisinin okul yıllarından itibaren hayat hikayesinden bahsedelim.

Suat Kılıç, aslen Trabzon’un Of ilçesine bağlı Kavakpınar köyündendir. Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, İlköğrenimini Yeşilköy İlkokulu‘nda, liseyi liseyi ise Samsun 19 Mayıs Lisesi‘nde tamamlamıştır. Üniversiteyi ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünde okumuştur.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D’de program yapımcısı, sunucusu, haber müdürü ve haber editörü olarak görev yaptı. Muhabirlik görevini yürütürken 2002 yılı genel seçimlerinde Ak Parti Samsun 6. sıra milletvekili adayı oldu. Seçildiğinde 22. dönemin en genç milletvekili idi.

22. Dönem Samsun Milletvekili. 22. Dönem’de TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. 23. Dönem’de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi oldu. 6 Temmuz’da Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61. Hükümet’te, Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir