Sofya Kovalevskaya Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 11.09.2020 22:46

Sofya Kovalevskaya hayatı Sofya Kovalevskaya Biyografisi

Sofya Vasilyevna Kovalevskaya ilk büyük Rus kadın matematikçi..

Ünlü Rus matematikçi Sofya Vasilyevna Kovalevskaya, 1850 yılında Moskova’da dünyaya geldi. Dünyanın ilk kadın matematik doktoru olan Kovalevskaya’nın matematiğe olan ilgisi küçük yaşlarda, astronom olan dedesi Feodr Feodoroviç şubert sayesinde başladı. ılk eğitimini özel hocalardan alan Sofya, aritmetik problemlerini çözmedeki şaşırtıcı hızıyla daha o yıllardan ileride bir deha olacağının sinyallerini vermeye başlamıştı.

Fakat dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Rusya’da da o yıllar kadınlara yönelik baskı ve haksızlıkların had safhada olduğu yıllardır ve genç Sofya’nın yüksek öğrenim görebilmek için yurtdışına çıkmaktan başka çaresi yoktur. Böylece, 1868 yılında ülkeden dışarı çıkabilmek için Vladimir Kovalevskiy adında genç bir bilim adamıyla anlaşmalı bir evlilik yapan geleceğin dehası, 1869 yılında ise kocası ve kardeşi Anna ile birlikte Viyana’nın yolunu tutar. Kovalevskaya, 1874 yılına kadar sırasıyla Viyana, Berlin ve Heidelberg’de yaşar. Yurtdışına çıkabilmek için evlendiği kocasıyla olan ilişkisi ise aşka dönüşmüştür ve her ikisi de Heidelberg Ünivertsitesi’nde kendi alanlarında çalışmaya başlarlar.

Bu arada Kovalevskaya’nın kardeşi Anna, 1971 Paris Komünü’nün mimarlarından Victor Jaclard ile evlenerek komünarların safına katılmıştır. Bunun üzerine Sofya Kovalevskaya ve kocası Viktor Kovalevskiy de 1971 Nisanında Paris’e giderek Paris Komünü’ne destek olurlar.

1974 yılında Göttingen Üniversitesi’nden matematik bilimleri alanında felsefe doktorluğu alan Sofya Kovalevskaya, yurtdışında yaşamanın zorluklarının mesleğindeki gelişimini engellediğine karar vererek aynı yıl Rusya’ya kesin dönüş yapar.

Yaşamı boyunca sosyalist dünya görüşüne yakın duran Kovalevskaya, Rusya’da o yıllarda öne çıkan devrimci gruplardan Narodnikler’in önderi Petr Lavrov ile yakın dosttur ve Rus öğrenci gençliği arasında yürütülen devrimci faaliyetlerde aktif görev üstlenir. Kovalevskaya, yazdığı “Nihilizm” adlı romanda da “sosyalizmin toplumsal problemleri ortadan kaldırmadaki tek çare olduğu” fikrini savunur.

1881 yılında Moskova Matematikçiler Birliği’ne seçilen Sofya Kovalevskaya, 1883 yılında kocasının intiharı üzerine Stockholm’a yerleşerek ismini Sonya Kovalevsky olarak değiştirdi ve Stockholm Üniversitesi’nin Matematik bölümünde profesör olarak çalışmaya başladı. 1888 yılında bir cismin bir nokta etrafında dönmesini açıklayan araştırmasıyla Paris Bilimler Akademisi ödülüne layık görülen Kovalevskaya, 1889 yılında ise ısviçre Bilimler Akademisi tarafından ödüllendirildi ve Rusya Bilimler Akademisi’nin Fizik-Matematik bölümüne üye seçildi.

Sofya Kovalevskaya’nın, “kısmi türevsel denklemler”, “Satürn’ün halkaları”, “ışığın bölünmesi” ve daha birçok konuda önemli makaleleri yayımlandı.

Sofya Kovalevskaya ölümü

Sofya Kovalevskaya, 29 Ocak 1891 tarihinde henüz 41 yaşındayken Stockholm’da akciğer yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir