Nur Serter Kimdir Biyografisi Hayatı

Nur Serter Hayatı Nur Serter Kimdir Biyografisi

Prof. Nur Serter 27 Mayıs 1960′daki askeri darbeye katılan subaylardan kurmay albay Emin Aytekin’in kızı. Nur Serter 27 Mayıs’ta İstanbul Örfi İdare Kurmay Başkanı olan Emin Aytekin, darbeci Talat Aydemir’le ilişkisi olduğu gerekçesiyle 1962′de ordudan çıkarılan subaylar arasında yer alıyor. Nur Serter Ayrıca ikili arasında akrabalık bağı da mevcut.

Nur Serter Üsküdar Amerikan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını aynı fakültede tamamladı. London School of Economics’de doçentlik tezi çalışmaları yaptı. Nur Serter İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. Nur Serter 1982’de doçent, 1988’de profesör unvanını aldı. İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Farklı alanlarda 6 kitabı yayınlandı. Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.Nur Serter İstanbul milletvekili ile Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyesidir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Nur Serter, 1970′lerde İktisat’taki ülkücü akademisyen grubunda yer aldı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün 27 Mayıs 1976′da Türkiye için en büyük tehlikenin Pantürkizm ve Panislamizm olduğunu vurguladığı demecine karşı yayınlanan bildiride Nur Serter’in de imzası var. MHP yanlısı Devlet gazetesinde yayınlanan bildiriye Tunca Toskay, Turan Yazgan, Celal Erçıkan ve Enis Öksüz’ün yanı sıra Prof. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Esat Coşan da imza attı. Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetmiş Coşan’ın Türkiye’de yaygın bir cemaatin lideri olduğu biliniyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir