Sefil Eröksüz Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 10.09.2020 18:13

Sefil Eröksüz hayatı Sefil Eröksüz Kimdir Biyografisi

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Akçalı köyünde 1970 yılında Dünyaya gelmiş olan Ozan Mehmet Ali Eröksüz İlkokul öğrenimini köyünde tamamladıktan sonra 1982 yılında Sungurlu’ya göç etmiştir. Çocukluk döneminden beri Ozanlığa büyük ilgi duyan Mehmet Ali Eröksüz kendi çabası ile Saz öğrenmeye ve Şiirler yazmaya başlamıştır. Daha sonra 1986 yılında Sungurlu’dan Ankara’ya göç ederek bu yıllarda Ortaokul öğrenimini tamamlayıp Ankara’da çeşitli Ozan üstatlarla tanışarak Sazını bir hayli ilerletip daha bilinçli Şiirler yazmaya başlayan Eröksüz Ozanlık geleneğinin Usta-Çırak ilişkisinde süregeldiğini düşünerek Aşık Emini ve Aşık Şekip Şahadoğru ile yıllarca Usta-Çırak ilişkisinde çalışmaları olmuştur.

Ozan Mehmet Ali Eröksüz’e Sefil Eröksüz Mahlasını 1989 yılında Üstadı Şekip Şahadoğru vermiştir ve bu tarihten itibaren şiirlerinde Sefil Eröksüz ismini kullanmaktadır. Ozanlık yolunda bir hayli yol alan Mehmet Ali Eröksüz 1990 – 1992 yıllarında Vatani görevini tamamladıktan sonra tekrar Ankara’ya yerleşip çeşitli Ozan Derneklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Yurt genelinde çeşitli konser, festival, Radyo ve Televizyon programlarına da katılan Mehmet Ali Eröksüz’ün 1997 yılında İNSANCA 2002 yılında ÇİÇEKLERİ SOLDURMAYIN 2005 yılında ÇİÇEKLERİ SOLDURMAYIN (genişletilmiş ikinci baskı) isimlerinde şiir kitapları yayınlanmıştır. 2006 yılında HAYAT YOLUNDA isimli ilk kaset ve CD sini yapmış olan Mehmet Ali Eröksüz çok yetenekli ve oldukça genç bir Ozanımızdır. Kendisini çok yakından tanıyan bir büyüğü olarak tespitim şunlardır; Çok iyi saz çalmaktadır, Güzel bir sesi vardır, şiirleri halk edebiyatı türüne bağlı edebi üslup ve edebi kurallara uygunluk taşımaktadır. Sazıyla doğaçlama deyiş söyleyebilen bir Ozanımızdır. Aşıklık geleneğinin çok önemli bir dalı olan Atışma dalında oldukça başarılıdır. Bizzat benimle atışmaları vardır. Bu atışma denemelerinde Mehmet Ali Eröksüz’ü oldukça başarılı buldum. Benim dışımda başka ozanlarla olan atışmalarına da tanık oldum. Bir çok programlarda atışmalarını biliyorum ve oldukça başarılı buluyorum.

Ozan Mehmet Ali Eröksüz Ozanlık geleneğini sürdüren genç ve başarılı ozanlarımızdan birisidir. Ozanlık zincirinin güçlü halkalarından birini teşkil edeceğine inanmaktayım. Evli olan Mehmet Ali Eröksüz Halen Ankara’da ikamet etmekte olup ozanlık geleneğini yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir