Vehbi Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

1901 Yılında doğan ve sıfırdan Türkiye'nin en zengin insanı olmayı başaran sanayici iş adamı Vehbi Koç biyografisi ve hayatı hakkında bilgiler burada sizlerle.

Vehbi Koç

İlginç çocukluğu, sıfırdan en tepeye çıkışı ve zor zamanlardan sonra Türkiye’de ki en büyük imparatorluğu kuran Vehbi Koç, Türkiye’nin en zengin bir kaç isminden birisidir.

Doğum tarih kesin olarak bilinmemekte olup, Ankara’nın Keçiören ilçesinde dünyaya gelmiştir. Doğduğu zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu en zor günlerini yaşamakta idi ve her yer karışıklıklarla doluydu. Vehbi Koç ilkokulu birincilikle bitirecek kadar zeki bir öğrencilik hayatı olmuştur.

Öğrenim hayatı aksayınca kendini bir anda ticaret yaparken buldu ve 1917 yılında esnaflığa başladı. İşte yükselişe geçtiği zamanlar bu şekilde başlamış oldu. Küçük bir bakkal dükkanı açarak orada geçimini sağlamaya çalıştı. Kafası ticarete çok çalıştığı için ülkenin ve bulunduğu yerin ihtiyaçlarına göre işine yön verdi. Vehbi Koç Ankara’nın başkent olmasını fırsat bilerek yapı malzemeleri işine girerek ülkede ismini duyurmaya başladı. Daha sonra en başta İstanbul’da ve ileri ki tarihlerde de başka illerde şube açarak işlerini büyütmüştür.

Bugünlerde Koç holding bünyesinde ki sayısız şirket ile dünyanın en büyükleri arasında yer almaktadır. Bulunduğu zaman dilimine damga vurmuş ender insanlar birisidir.

Vehbi Koç Kimdir?

Doğum günü kabul edilen 20 Temmuz 1901 yılından, ölüm zamanı 25 Şubat 1996 yılına kadar hiç durmadan çalışmış Türkiye’ye sayısız hizmetleri olmuş bir insandır. Kendisinden sonra işleri devralan çocukları şirketlerini büyütmüş ve dünyanın pek çok ülkesinde sayısız proje gerçekleştirmişlerdir.

Vehbi Koç Kimdir?Vehbi Koç Biyografi Hayatı

Vehbi Koç Kaç Doğumlu?: 20 Temmuz 1901 Doğumlu.
Vehbi Koç Yaşında Öldü?: 94 Yaşında vefat etmiştir.
Vehbi Koç Babası Kim, Adı Ne?: Koçzade Hacı Mustafa Efendi.
Vehbi Koç Annesi Kimdir, Adı Ne?: Fatma Hanım.
Vehbi Koç Nereli?: Ankara doğumludur.
Vehbi Koç Ne iş Yapıyor?: Sanayici İş Adamı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir