Sefil Selimi Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sefil Selimi, Türk halk kültürünün önemli isimlerinden biri olarak, kendine özgü yaşam öyküsü ve yeteneğiyle tanınan bir yazar ve türkü yazarıdır. Asıl adı Ahmet Günbulut olan Selimi, 26 Ağustos 1933'te Şarkışla'da doğmuş ve 30 Aralık 2003'te Sivas'ta vefat etmiştir. İşte, Sefil Selimi'nin dikkat çeken yaşam öyküsü.

Sefil Selimi, Türk halkının kalbinde yer edinmiş bir halk şairi ve türkü yazarıdır. Gerçek adı Ahmet Günbulut olan Selimi, 26 Ağustos 1933’te Şarkışla’da dünyaya geldi ve 30 Aralık 2003’te Sivas’ta hayata gözlerini yumdu.

Doğum ve İlk Yıllar:

Sefil Selimi, asıl adı Ahmet Günbulut olan şair ve türkü yazarı, 26 Ağustos 1933 tarihinde Şarkışla’da doğdu. İlkokuldan sonra iki yıl ortaokula devam etti. Maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Günbulut, şiire karşı büyük bir ilgi duymaya başladı.

Evlilik ve Askerlik:

1952 yılında Ümmü Gülsüm adında bir kadınla evlendi. Evliliğinin ikinci yılında Kadriye adında bir kızları dünyaya geldi. 1954 yılında Mamak Muhabere Okulu’nda terzi olarak askerlik yaptı.

Terzi Dükkânı ve İlk Kitap:

Terhis olduktan sonra Şarkışla’da terzi dükkânı açarak mesleğini sürdürdü. Bu dönemde şiir yazmaya devam etti ve 1963 yılında “Yar Badesi” adını verdiği ilk kitabını yayımladı.

Aşıklar Bayramı ve Plağa Okunan Türküler:

1966 yılında Konya’da düzenlenen Aşıklar Bayramı’na katılan Günbulut, büyük bir başarı elde etti. Bu vesileyle “Kevser Irmağı” ve “Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm” adlı türkülerini plağa okuttu.

İlgili Makaleler

Hollanda’da Çalışma Yılları:

1968 yılında turist olarak Hollanda’ya gitti ve 1972 yılına kadar orada çalıştı.

Eserleri:

“Yalınkat”, “Çoban Pınarı” adlı kitapları ve “Kevser Irmağında Saki Olan Yar”, “Kimse Bana Yaren Olmaz, Yar Olmaz”, “Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm”, “Gök Kubbe Altında Yerin Üstünde”, “Mezarlıkta Mezar Taşı” gibi türkülerle halk kültürüne önemli katkılarda bulundu.

Hakkında Yazılanlar:

Sefil Selimi hakkında beş kitap hazırlandı ve üniversitelerde üç tez çalışması yapıldı. Hakkında yazılan son kitap ise “Aşık Sefil Selimi İrfan Okulu” adıyla Ahmet Özdemir imzasıyla yayınlandı.

Vefat:

Sefil Selimi, 30 Aralık 2003 tarihinde Sivas’ta vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir