Şebnem Ferah Kimdir Biyografisi Hayatı

Şebnem Ferah Hayatı Şebnem Ferah Kimdir Biyografisi

12 Nisan 1972′de Yalova’da dünyaya geldi. Daha 5-6 yaşlarındaydı ve müzik çoktan hayatını ele geçirmişti. Babasının aldığı ilk müzik aleti olan keyboardla çalmaya başlar. Duyduğu melodileri çalarak kendini geliştirir.

İlkokul yıllarında solfej ve mandolin derslerine başlar Şebnem Ferah. Bunu okul orkestrasında solistlik takip eder. Ortaokulu Bursa Koleji’nde, liseyi ise yatılı bir okul olan Bursa Namık Sözeri Lisesi’nde okudu. Okulu sosyal faaliyetler açısında zayıf olduğu için dersleri dışında zaman geçirebileceği iyi bir arkadaşa ihtiyacı vardı. İşte o dönemde müzik bir vazgeçilmez oldu ve Şebnem Ferah kendi ayakları üstünde durmayı öğrendi ve kendimi tanımak için yeterince fırsata sahip oldu.
Şebnem Ferah’ın müzik serüveni okul orkestralarından sonra katıldığı gruplarda devam etti. “Gitarda çalabilsem keşke…” diyerek gitar derslerine başladı. Lise yıllarında ilk olarak “Pegasus” adlı bir grupta solist olarak yer aldı. Ancak hep bir bayan rock grubunun hayalini kurdu. Bu arada Bursa’da yapılan rock festivallerinde konserler verdi. 80′lerin ortasında Sedat abisiyle tanıştı. Ve 1988 yılında, 16 yaşında hayalini Türkiye’nin ilk bayan rock grubu “Volvox” ile gerçekleştirdi.

ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü kazanan Şebnem Ferah ablası ile birlikte Ankara’ya taşındı. Özlem Tekin ile bu yıllarda tanıştı ve onu da Volvox‘a kattı. Grup üyeleri İstanbul’da olduğu için 1,5 yıllık bir zaman diliminde hiç çalışma yapamadılar. Ancak Şebnem Ferah sabahları okuluna gidiyor; akşamları eve geldiğinde her gün sevdiği bir albümü etüt ediyordu. Bu en az 4 saatini alıyordu ve ders çalışacak zamanı kalmıyordu. İlk yılında güzel bir ortalamaya sahipti. İkinci senesinde okulunun müzik hayatına engel olduğu düşüncesine kapıldı. Ve bir gece bir karar verdi. İstanbul’a gidip arkadaşlarıyla müzik yapacaktı. Karar verebilmesine rağmen bir problemi vardı. Annesini ikna edebileceğini biliyordu ancak babasının otoritesini nasıl aşacaktı. Aynı hafta sonu düşüncelerini anne ve babasına açtı. Babası o kadar tatlı ve değerli bir insandı ki “İnsan ancak çok sevdiği şeyleri yaparsa mutlu ve başarılı olur…” deyip Şebnem Ferah’a belkide hayatının en değerli dersini verdi…

Evine kapanıp şarkılarını tamamlayan Şebnem Ferah, 15 Kasım 1996 Cumartesi günü ilk solo albümü KADIN‘ı müzikseverlerin beğenisine sundu. KADIN albümü; müzikal açıdan birçok ilki bünyesinde barındırıyordu. İlk videosunu “Vazgeçtim Dünyadan” adlı parçaya çeken Şebnem Ferah, rock piyasasını yeni bir döneme soktu. Ve belkide tüm dizginleri eline aldı. Kaset ve cd satışlarıyla döneme damgasını vuran Şebnem Ferah Video klibiyle Müzik listelerinde çok uzun süre liderliğini sürdürdü. Daha sonra “Yağmurlar“, “Bu Aşk Fazla Sana” ve “Fırtına” isimli parçalara klip çekti.

İlk olarak 4 Nisan 1997′de İzmir Ege Üniversitesi’nde yaklaşık 6000 kişinin önünde unutulmayacak bir konser verdi. Bu konserden sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hayranlarıyla buluşmaya devam etti. Zaten sahne performansı açısından tecrübeli sayılabilecek durumdaydı Şebnem Ferah.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir