Oğuz Atay kimdir, nerelidir? Kısaca hayatı ve biyografisi

1934 Yılında doğan ve roman, öykü, oyun yazarı olan Oğuz Atay kısaca hayatı, ölümü, eserleri, şiirleri ile bu haberimizde sizlerle.

Bu sayfada

Oğuz Atay

Oğuz Atay, kısa süren yaşamında bizlere Türk romanı açısından değerli ve kıymetli bir çok eser bırakmış, gelecek nesillere ilham kaynağı olmuş bir yazardır. Oğuz Atay Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla bir araya getiren 20. yüzyılın en önemli roman yazarı ve şairidir. Ölümünden sonra bile kitapları yayınlanmaya devam eden yazarın ölümü de çok enteresan olmuştur.

Oğuz Atay Hayatı ve Biyografisi

Kaç doğumlu?: 12 Ekim 1934 Kastamonu doğumludur.
Ne zaman, kaç tarihinde öldü?: 13 Aralık 1977 yılında 43 yaşında öldü.
Annesi ve Babasının adı ne?: Muazzez Atay ve Cemil Atay.
Aslen nereli?: Oğuz Atay aslen Kastamonuludur.
Etkilendiği kişi ve yazarlar: Ahmet Hamdi Tanpınar, Dostoyevski, Kafka, William Shakespeare, Lev Tolstoy, James Joyce
Çocukları?: Özge Atay
Ne iş yapıyor?: Roman, oyun, öykü yazarı ve inşaat mühendisi.

Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay Kimdir?

CHP milletvekili bir babanın ve ilkokul öğretmeni bir annenin oğlu olan Oğuz Atay, Tutunamayanlar romanı ile bir çok ödülün sahibi olmuştur. Saf ve temiz kalpliliği ile bilinen Oğuz Atay’ın, gençlik yıllarında karikatür çizdiği bilinmektedir. Yaşadığı dönemde yıldızı bir türlü parlamamış ancak öldükten sonra değeri anlaşılan yazarlardan birisi olmuştur.

Zamanında yönetmenlik yapmayı da deneyen Oğuz Atay’ın, çektiği kısa filmi de kaybolmuştur. Günlüğü öldükten sonra kaybolan Oğuz Atay’ın, Marmara Üniversitesinde okuyan Gürsel Göncü isimli öğrenciden çıkması ise hayli ilginçtir. Oğuz Atay edebi kişiliği olarak Postmodernizm türünü benimseyen bir yazardır.

Oğuz Atay Ölümü

Oğuz Atay, ölümü ile de en fazla konuşulan yazarlar arasındadır çünkü girdiği banyodan bir daha çıkamamıştır. Mecidiyeköy’de arkadaşı Altay Gündüz’ün evinde duş almak için banyoya girmiş ama uzun bir süre çıkmamıştır. Çıkmaması üzerine telaşlanan ve kendisine seslenen kişilere ‘Sevinmeyin daha ölmedim’ demiş ama bir süre sonra banyoda vefat etmiştir. 13 Aralık 1977 ölüm tarihidir ve mezarı Edirnekapı Sakızağacı şehitliğinde 5. adada bulunmaktadır.

Oğuz Atay Eserleri

  • Tutunamayanlar (1972 yılında yayınlanan ve en fazla ses getiren eseridir.)
  • Tehlikeli Oyunlar (1973)
  • Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
  • Korkuyu Beklerken (1975)
  • Oyunlarla Yaşayanlar (1975)
  • Günlük (1987)
  • Eylembilim (1998)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir