Hüseyin Aygün Kimdir Biyografisi Hayatı

Hüseyin Aygün Kimdir Hüseyin Aygün Biyografisi Hüseyin Aygün Hayatı

Pkk tarafından kaçırılan ve daha sonra serbest bırakılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuzdur eminim sizlerde benim gibi. Buyurun sizlere Hüseyin Aygün hakkında bilgiler verelim.

HUKUKÇU VE YAZAR

Hüseyin Aygün bir hukukçu ve yazar.

Tunceli’nin merkeze bağlı Erdoğdu köyünde doğdu, hukuk fakültesini bitirdi.

En çok öne çıkan vasfı, bir insan hakları aktivisti olması.

Devrimci bir geçmişten geliyor. Daha önce inandığı ve savunduğu değerler nedeniyle hapis de yatmış.

Siyasete girmeden önce avukatlık yaptı. Tunceli Barosu’nun kurucularından.

Avukatlık kariyerinde de insan haklarının öne çıktığı davalarda yer almış bir isim; Köylere geri dönüş, siyasi davalarla yörede adını duyurmuş.

ZAZACA GAZETE ÇIKARDI

İlgili Makaleler

Aygün’ün bir başka özelliği ise, ilk Zazaca gazeteyi çıkarmış kişi olması.

Tunceli’de iyi tanınan Aygün’ü, tüm Türkiye’ye tanıtan ise yazdığı kitaplar oldu; Aygün, Dersim olayları konusunda iki kitap yazdı. Bir de Zazaca kitabı bulunuyor.

ULUDEREDE HÜKÜMETİ KIZDIRDI

Hüseyin Aygün’ün hükümet tarafından en çok eleştirilen açıklamalarından biri de Uludere idi. Uludere’deki olaylar konusunda, ‘bu saldırının AKP’nin 33 kurşunudur’ deyince, iktidar partisi sözcülerinin eleştirilerine hedef olmuştu.

ALEVİLERE SALDIRI OLAYINDA ORADAYDI

Hüseyin Aygün, Sürgü’de oruç tutmayan bir Alevi aileye saldırı olayından hemen sonra Malatya’ya gitmiş, her iki tarafı da dinleyip itidal çağrısında bulunmuştu. Daha sonra CHP’li vekillerin de katılımıyla bir rapor hazırlanmıştı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. mehmet çok haklısın . asıl teröristler bunlar işte . pkk nın isteklerini kamuoyuna sunuyo , gerçekleri oktay vural açıkladı çok doğru bi konuşma yaparak..

  2. SADECE BDP DE PKK UZANTISI YOKMUŞ CHP DEDE PKK LI MİLLET VEKİLLERİ VAR… YAZIKLAR OLSUN BU TÜR İNSANLARI SAVUNAN VE BARINDIRANLAR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir