Yaşam kalitenizi artıran 45 faydalı öneri

Zor hayat koşulları tüm insanları olduğu gibi bizleri de oldukça fazla etkilemekte ve sağlığımızı korumak için çeşitli adımlar atmamıza bizleri zorlamaktadır.

Yaşam kalitenizi artıran 45 faydalı öneriPeki bunu nasıl başaracağız diyorsanız burada sizlere yazacağımız yaşam kalitenizi artıran 45 faydalı öneri ile bunu yapmanız oldukça kolay olacak arkadaşlar.

1- Canlanmak ve kendinizi daha enerjik hissetmek için sırt üstü yatın ve ayaklarınızı havaya kaldırın. Böylece kan akışı başınıza doğru hızlanacak ve sonunda beyninize daha fazla oksijen ulaşacak. bu da sizi canlandırmaya yetecek.

2- Kendinizi çabucak iyi hissetmek için hayatınızın 5, 10 hatta 20 yıl sonra nasıl olacağını düşünün. Geleceğe dair hayaller kurmak kendinizi iyimser ve mutlu hissetmenizi sağlayacak.

3- Egzersiz yaparken gereğinden fazla kardiyo çalışması yapmak, kaslara zarar verebilir. Bu da güç kaybı anlamına gelir ve metabolizmayı yavaşlatarak, kilo alımına sebep olur. Bu nedenle başta 30 dakika ağırlık çalışıp sonra 20 dakika kardiyo egzersizleri yaparak bir denge kurmaya çalışın. Böylelikle yoğun kardiyo egzersizleriyle bedeninizi yormadan ağırlık çalışmanızı yapmış olursunuz.

4- Dişlerinizin beyazlığını korumak isterseniz sitrik, malik ve tartarik asitler içeren sodalardan ve buzlu çaylardan uzak durun. Çünkü bu zararlı asitler diş minesini aşındırabilir. Alışveriş yaparken içeceklerin içerik etiketlerine bakmayı alışkanlık haline getirin.

5- Isırarak elma, havuç ve salatalık yerseniz nefesinizi tazelemiş olursunuz. Bu temizleyici yiyecekler tıpkı diş macunu gibi ağız kokusuna sebep olan bakterileri ağızdan uzaklaştırıyor.

6- Dudak parlatıcısı olarak en az 15 koruma faktörlü olanları tercih edin. Çünkü korumasız dudak parlatıcıları UV ışınlarını yansıttığı için güneşin cilde verdiği zararlı etkileri artırıyor.

7- Şifrenizi, toplantı saatinizi ya da sizin için önemli olan bir tarihi hatırlamak için o bilgiyi okurken sakız çiğneyin. Çünkü sakız çiğnerken beyne doğru olan kan akışı hızlanır ve bu da hatırlama gücünüzün yüzde 40 oranında artmasını sağlar.

8- Alkol aldıktan sonra ertesi gün kendinizi kötü hissetmek istemiyorsanız içmeden önce fındık, ton balığı ve tahin gibi yağlı yiyecekler tüketin. Yağ, vücudunuzun alkolü emişini yavaşlatacak ve siz de bu sayede ertesi gün daha rahat olacaksınız.

9- Eğer sık sık vajinal mantar enfeksiyonlarına yakalanıyorsanız dantel dokulu ve sentetik iç çamaşırlarından uzak durmalısınız. Bu tür kumaşlar dokuları nedeniyle bakterileri çekip vajina bölgesindeki asit dengesinin bozulmasına ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilirler.

10- Sürekli bilgisayar kullanmanın gözünüze zarar vermesini önlemek için her birkaç saatte monitörden uzak bir noktaya balon, yavaşça gözlerinizi açıp kapatın. Bunu üç kere tekrar edin. Daha sonra göz bebeklerini önce sağa ve sonra sola kaydırarak aynı hareketi üç kez daha tekrar edin. Böylece gözleriniz dinlenecek.

11- Araştırmalar, vücuttaki oströjen seviyesinin sigaradan alınan zevki artırdığını gösteriyor. Sigaraya karşı aşırı bir bağımlılığınız yoksa ve sosyal içiciyseniz bu alışkanlığınızdan adet döneminizden iki hafta önce kurtulabilirsiniz. Bu dönemde bu hormon en, alt seviyesine düşer, bu da sigarayı bırakmanızı kolaylaştırır.

12- Soğuk algınlığı ya da grip mikrobundan uzak durmak için hapşıran ya da öksüren bir kişiden uzak durmaya çalışın.

13- Böylece havadaki mikroplu partiküller size ulaşmamış olur.

14- Ofisteki masanıza zambak, gül gibi çiçekler koymayı etmeyin. Bu bitkilerin kokuları beyin kimyanızı etkiler ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

15- Zihninizi açmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için bir fincan kahve için. Kafein, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan seratonin ve dopamin hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlar.

16- İş görüşmesinden önce on dakika arkadaşlarınızla sohbet ederek kafanızı dağıtın: Bu şekilde başarıya ulaşma şansınızı yükseltebilirsiniz.

17- Nane, yeşil elma veya muz yağını üç kez koklayarak içinize çekin. Bu aromalar iştahınızı keserek zararlı yiyeceklerden uzak durmanızı sağlarlar.

18- Günde en az 1,5 litre su için. İç organların rahat çalışması, hücrelerin kendilerini yenilemesi ve toksinlerin atılabilmesi için bol suya ihtiyaç vardır. Taze ve parlak bir cildin sırrı da bol su içmektir.

19- Yeni çıkmaya başladığınız erkek arkadaşınızın evinde ilk defa kalacaksanız ve diş fırçanız yanınızda yoksa, diş macunuyla gargara yapabilir ya da parmağınızı fırça gibi kullanmayı deneyebilirsiniz.

20- Genel sağlık kontrolü için tırnaklarınızı her ay bir kere kontrol edin, bakımlarını ihmal etmeyin. Tırnakların kolay bir şekilde kırılması demir ya da protein eksikliğine işaret edebilir. Sarı renkli tırnaklar kan dolaşımının düşük seviyede olduğunu ve soluk renkli tırnaklar anemi hastalığı olduğunu gösterir.

21- Yapılan araştırmalar, koşma egzersizinin yürüyüşe oranla daha çok kalori yaktırdığını gösteriyor. Yarım saatlik bir koşuyla 300 kalori yakmak mümkün. Yarım saatlik bir yürüyüşle ise ancak 150 kalori yakılabiliyor.

22- Sık sık tuvalete gitmek zorunda mı kalıyorsunuz? Eğer öyleyse yapay tatlandırıcı içeren besinlerin tüketimini durdurun. Bu tür maddeler mesanenizi uyardıklarından sık sık tuvalete gitmenize sebep olabilirler.

23- i-Pod dinlerken müziğin sesini çok açmayın. Kulaklıkla sürekli ve yüksek sesle müzik dinlemek kulağınızı belli bir desibel seviyesine alıştırabilir, bu da zamanla işitme duyunuza zarar verebilir.

24- Kendinizi çok moralsiz hissettiğiniz bir zamanda arkadaşınıza onun en komik ya da en nazik insan olduğunu anlatan bir e-posta atın. Kulağa tuhaf gelebilir ama başkaları için duygularınızı ifade etmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

25- Eğer dar kesimli jeaninizin içine girmekte zorlanıyorsanız şeftali, muz gibi potasyumdan zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Potasyum vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

26- Favori şarkınızı söylerken kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Bu, oksitoksin hormonunuzun yükselmesini sağlar.

27- Ani bir yaralanma ya da sıyrık yaşadığınızda yarayı bandajlamadan önce üzerine vazelin sürün. Eğer elinizde vazelin yoksa tükürüğünüzü sürün. Tükürüğün doğal içeriği iyileşmeyi hızlandıracaktır.

28- Yatak odanızın dinlendirici bir ortama sahip olmasını istiyorsanız dekorasyonda kan basıncı seviyelerini düşüren mavi, yeşil ya da lila renklerini tercih edin. Çalışma odanızın dekorasyonunda kırmızıyı kullanırsanız enerjinizi yükseltip sinir sisteminizi uyaracağından daha verimli olabilirsiniz.

29- Eğer cildiniz sivilce oluşumuna eğilimliyse bolca somon, ceviz ve kanola yağı tüketin. Bu yiyecekler, ciltteki sivilce üreten bezlerin gereğinden fazla çalışmasına engel olurlar.

30- Mutsuz olduğunuzda bir komedi filmi izleyin. Gülmek, vücuttaki endorfin hormonunun yükselmesini sağlar, kan basıncını düşürür ve gelecek için sizi daha umutlu kılar.

31- Bir ilaç yutacağınız zaman mutlaka su kullanın. Çünkü susuz ilaç yutmaya kalkarsanız yemek borunuzu tahriş edebilirsiniz, bu tahriş zamanla ülsere ya da reflü oluşumuna sebep olabilir.

32- Her gün çantanızı dönüşümlü olarak farklı kollarınızda taşıyın. Aksi halde çantanızı sürekli taşıdığınız kolunuzda kas ağrıları oluşabilir.

33- İdrar yolları enfeksiyonunu etmek için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Doktorunuzdan gerekli ilaçları almadan önce ağrıyı hafifletmek için genital bölgenize serinlik veren ıslak bir havlu koyabilirsiniz. Soğuk; idrar yollarınızı uyuşturur, bu sayede idrarınızı yaparken acı duymayı en aza indirirsiniz.

34- Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız nefes egzersizi yapmayı deneyin. Bunun için elinizi midenize koyun ve altıya kadar sayarken derin nefes alın. Sonra üçe kadar sayarak nefesinizi dışarı verin. Bunu sekiz kez tekrarlayın. Bu basit egzersiz nabzınızı düşürecek ve stres hormonlarının seviyesini azaltacak.

35- Metabolizma hızınızı artırmak için badem yiyebilirsiniz. Badem, kalori yakmanızı sağlayan bileşimler içerir.

36- Saçınızı at kuyruğu yapmayı seviyorsanız gevşek biçimde toplamaya dikkat edin. Çünkü saçı sürekli aynı yerden sıkı sıkı bağlamak tokanın olduğu bölgeyi yıpratır ve saç tellerinizin zamanla kopmasına sebep olabilir.

37- Kramplardan kurtulmak için hergün ekstra birkaç bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Susuzluk, krampların en sık görülen sebebidir.

38- Eğer tüylerinizi alırken jilet kullanıyorsanız bacak, koltuk altı ve bikini bölgesi için ayrı ayrı jiletler kullanın. Aynı jiletin kullanılması, derinin mikrop kapmasına yol açabilir. Son yıllarda bu sebeple doktora başvuranların sayısında gözle görülür bir artış olduğu biliniyor.

39- Güne iyi bir kahvaltı ile başlamayı adet haline getirin. Günün erken saatlerinde yapacağınız iyi bir kahvaltı dinamizminizi, hareket kabiliyetinizi artırır ve gün boyunca daha az açlık hissetmenizi sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır. Kahvaltıya başlamadan önce bir- iki porsiyon meyve yiyin ve bir bardak su için.

40- Şarap, antioksidan içerdiği için vücudumuzun hastalıklara karşı direncini artırır. Şarabın kalitesinde üzümlerin yetiştirildiği bölge de çok etkili, özellikle bol yağmur alan bölgelerin mahsülleri diğerlerine göre daha sağlıklıdır.

41- Evinde onlarca kedi besleyen kadınlardan olmanızı tavsiye etmiyoruz ama bir tane edinmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bir kedi yavrusuna sahip olmak kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azaltabilir.

41- Her zaman aynı ağrı kesiciyi kullanmayın. Çünkü o zaman vücudunuz bu ağrı kesiciye alışıp vücudunuz üzerindeki etkisini yitirebilir. Doktorunuza danışarak farklı ilaçlar kullanmaya çalışın.

42- Yüksek topuklu ayakkabı giydiğiniz bir günün akşamında ayaklarınız ağrıyorsa kaslarınızı rahatlatmak için bir sandalyede oturup, ayaklarınızı birleştirin. Sonra iki ayağınızla da alfabeyi (önce küçük sonra büyük harflerle) çizermiş gibi yapın.

43- Alerjiyle savaşmak için dudaklarımzı hemen sevgilinizinkilerle birleştirin. Yarım saat öpüşmenin bağışıklık sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Bu da sizi havadaki bahar nezlesi tetikleyicilerinden korur.

44- Adet öncesi sendrom kalsiyum eksikliğiyle ilgili olabilir. Bu nedenle her gün yeterli derecede yoğurt, süt ve peynir tüketerek ihtiyacınız olan kalsiyumu almaya özen gösterin.

45- Düzensiz adet dönemi günlük programınızın çok yoğun olduğunu ve artık yoğunluğunuzu hafifletmeniz gerektiğini gösterir. Çok fazla çalışmak ve az uyumak adet görme düzeninizi etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir