Oje Kullanmanın Zararları

Son Güncelleme: 13.09.2020 00:02

Bir çok kadın tırnaklarında çeşitli renklerde ojeler kullanır ve görünüş açısından da bu ojeler kadınlara değişiklik, özel bir görünüm kazandırır. Halbuki oje kullanmanın bir çok zararı vardır. En önemlisi de enfeksiyona sebep olmasıdır.

Burada maddeler halinde açıklayacağız ama siz yinede kullanacaksınız buna adım gibi eminim. Hiç değilse küçük bebeğiniz varsa kullanmamaya özen gösterin ve belli yaşa gelene kadar sabredin. Ayrıca üzerine sürdüğümüz tırnaklar açısından da, havasız bıraktığı için çeşitli hastalıkların baş göstermesine ön ayak olabilir.
Oje Kullanmanın Zararları

Oje Kullanmanın Zararları Nelerdir?

  • Oje enfeksiyon oluşumuna neden olur.
  • Tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır.
  • Sürekli kullanıldığında endokrin ve sinir sistemine zarar vermeye ve tahribat yapmaya başlar.
  • Oje çıkarırken kullandığımız aseton fazla miktarda toksin solumamıza neden olur ve solunum yolları sistemlerimize zarar verir.
  • Hamilelik döneminde oje sürmek sadece sizin değil bebeğinizin de zararlı maddeleri alması anlamına gelir.

TIRNAKLAR İÇİN UZMAN GÖRÜŞLERİ
Tırnaklar için beslenme önemli

Vücutta meydana gelen demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikliği durumlarında tırnaklarda bir takım bozukluklar meydana gelmektedir. Tırnaklarda kırılma, kabalaşma, çatlama ve tabakalaşma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kırmızı et, süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesi şart. Fakat beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda bu eksiklikleri karşılamak amacıyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir.

El kremi kullanılmalı

Tırnağın yüzde 18’i sudan oluşmaktadır. Su yapısını dengelemek için de nemlendirici balsam türü krem ve solüsyonların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca kişinin elini çok fazla deterjanla temas ettirmemesi de gerekmektedir.

Manikür pediküre dikkat

Tırnak hastalıklarının önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekir. Çünkü tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerekmektedir.

Oje enfeksiyon oluşumuna neden olur

Kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kısmı cilde zarar vermektedir. Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır.

Beyaz noktaların vitamin eksikliğiyle ilgisi yok

Tırnakların üzerinde bazen beyaz noktacıklar görünebilir. Halk arasında vitamin eksikliği olarak değerlendiren bu durum tırnağın içerisine hava kabarcıklarının girmesiyle oluşur.
Fakat bunun vitamin eksikliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endişe edecek bir durum da oluşturmamaktadır. Sadece görüntü itibariyle insanları tedirgin etmektedir. Hatta bazen tırnağın tamamen beyazladığı durumlar dahi olabilir. Fakat bu beyazlanmadan korkulmamalıdır, bu durumun da herhangi bir zararı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir