Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Son Güncelleme: 10.09.2020 22:04

Evdeki eşyalardan yada elbiselerden çıkarılması çok zor olan lekelerden biriside mürekkep lekesidir. Ev hanımlarının en rahatsız olduğu durumlardan birisi olan mürekkep lekesi, elbiseden, ev eşyalarından olan koltuktan yada pantolondan neyle çıkarılır detaylı bir şekilde anlatacağız.

Diğer lekeler bir yana mürekkep lekesi temizlenmesi giysilerden arındırılması en zor olan lekelerin başında gelmektedir. Özellikle üzerimize giydiklerimiz değil birde evde kullandığımız eşyalarda varsa yandık demektir.

İlk yapmamız gereken işlemlerin başında lekeyi tanımak yatmaktadır. Kesinlikle lekenin üzerine sıcak su yada soğuk su dökerek yaymaya dikkat etmelisiniz. Yoksa etrafa iyice yayılır ve içinden çıkılmayacak bir hal alır. En önemli müdahalelerden birisi de mürekkep bulaştığı anda hemen müdahale etmektir yoksa işiniz zorlaşabilir.
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesini çıkarmaya başlamadan önce kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmelisiniz, daha sonra ise sırayla şu işlemleri uygulayabilirsiniz:

  • Mürekkep lekesini süngerle ıslatıp kurumasını bekleyin.
  • Temiz bir kumaşın ya da kağıt havlunun üzerine lekeli bölgeyi yüzüstü yerleştirin. Kısaca emdirin.
  • Lekenin arka tarafından saç spreyiyle kolonya veya aseton dökün ya da bölgeyi bu sıvılarla tamponlayın yani kısaca mürekkebi emmesini sağlayın.
  • Mümkün olduğunca fazla leke çıkarmak için temiz bir havlu ya da bezle lekeli eşyanın arka tarafını kurutun.
  • Yukarıdaki işlemlerin ardından gömleği çamaşır makinesinde ılık suda ön yıkama uygulayarak yıkayın.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Doğal Yöntemlerle Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Mürekkep lekesi kıyafetimiz üzerinde ise bu lekeyi çıkarmak için, bir çorba kaşığı sirke ile bir çay kaşığı mısır nişastasını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Sadece lekeli olan bölgeye sürüp kurumasını bekleyin. Kurudu mu alın elinize diş macununu ve kuruyan lekeyi fırçalayın. Kurtuldunuz lekeden.
  • Halıya dökülen mürekkep en belalı olanlardandır ama korkmayın onunda çaresi var. Süt ve nişasta kullanarak macun kıvamında bir karışım elde edin. Lekenin üzerine döküp iki saat kadar bekleyin. Lekenin gittiğini temizlendiğini göreceksiniz.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir