Allık Nasıl Sürülür?

Allık nereye sürülür? Makyaj yapanlar açısından allık ne işe yarar ve yüz şekline göre allık sürme teknikleri burada anlatılmıştır.

Allık nasıl sürülür? Sayfamızda, makyaj yapanlar açısından allık ne işe yarar burada anlatılmıştır. Ayrıca yüz şekline göre allık sürme teknikleri resimli anlatım olarak açıklanmıştır.

Bir yüzde gözlerden sonra en fazla dikkat çeken taraf sanırım burası oluyor. Allık doğru şekilde uygulandığında bazı kişilere o kadar güzel yakışıyor ki anlatamam. Peki bilmeyenler için anlatalım oval yüzde, yuvarlak yüzde ve uzun yüzde allık nasıl sürülür?

Makyaj yapınca bütün kadınlar güzel olduğunu düşünebilirler. Ne yazık ki her zaman durum böyle olmuyor. Yanlış yapılan makyaj sizi komik bir hale sokabiliyor. Özellikle yanlış sürülen allıkla palyaçoya bile dönüşebiliyorsunuz.

Allık seçerken ilk dikkat etmeniz gereken beğendiğiniz rengi değil, teninize uygun olan rengi seçmek olmalı. Açık tenli ve sarışın iseniz şeftali tonu size göre. Buğday tenli ve kumralların tercihi de pembeden yana olmalı. Esmerler ise yüz hatlarını daha belirginleştirecek kahve yani toprak tonlarını kullanmalılar.

Allık nedir?

Allık, yanağa sürülen kozmetik ürününe verilen isimdir. Yıllar boyunca kadınlar allık yerine geçen çeşitli yöntemler kullanarak yüzlerini güzelleştirmeye çalışmışlardır. Hatta çok eski zamanlarda kendilerini tokatlayarak yanaklara bu rengi verirlermiş. Günümüzde ise rujlar yanaklara renk verme amaçlı kullanılmıştır. Kozmetik teknolojisinin gelişmesiyle şimdilerde allık ismi verilen ürünler geliştirilmiştir.

Allık ne işe yarar?

Yanağa sürülen ve yüzün genç görünmesini sağlayan allık ne işe yarar? Doğru şekilde uygulanmasıyla cildin taze ve genç görünmesini sağlar. Yüzün belli noktalarının ortaya çıkmasına imkan sağlar. Yüzün ve tenin parlamasına da yardımcı olan allık, kadınlar için vazgeçilmez makyaj ürünlerindendir.

Allık nereye sürülür?

Allığı, burun ucunda, alın bölgesinde ve çene ile elmacık kemiklerinin altında kullanabilirsiniz. Açık tenli kişiler, pembe rengin tonlarında allık seçmelidirler. Koyu cilde sahip olanlarda, şeftali ve kahverengi güzel durmaktadır. Gündüz makyajında, yumuşak ve geniş fırçayla allık dağıtılmalıdır. Gece makyajında ise, doğal cilt renginin iki tonu koyuluğundaki bir bronz tonlu allık daha çekici bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Allık Nasıl Sürülür? Resimli Anlatım

Allık Nasıl Sürülür?

Sanıldığının aksine allık, sadece yüzü renklendirmekle kalmaz, hatlarınızı belirginleştirmenize de yardımcı olur. Burada allık nasıl sürülür resimli olarak anlatım yapılacaktır.

Allık Nasıl Sürülür? Resimli Anlatım

Hangi allık nasıl kullanılır?

Toz allık

Toz allıklar cilde mat bir görünüm verir. Fazla pratik değildir ama gün boyu kalıcılığını sürdürür. Nasıl uygulayacağına gelince… Büyük allık fırçanı toz allığının üzerine sürüp, fazlalığını hafifçe silkeledikten sonra, elmacık kemiklerine uygula.

Gölge yapmak için allığının bir ton koyusunu şakaklarının alt kısmına ince bir çizgi şeklinde sürüp iyice dağıt. Fazlalığını kağıt peçeteyle alıp, üzerine bir kat transparan pudra sür.

Likit allık

Cilde bebeksi bir pembelik vermek için daha iyi bir yol olamaz! Çok yaygın olmasa da büyük cosmo-shop’larda rahatlıkla bulabileceğin likit allıklar, tıpkı oje gibi şişe ve fırçadan oluşur. Fırçayı şişeye daldırıp, fazlalığını silkeledikten sonra yanaklarına çizgiler halinde sürüp, pamuk yardımıyla iyice dağıt.

Stick allık

Fırça gerektirmeyen ve cilde ekstra parlaklık kazandıran stick allığı uygulamak çok kolay. Tek yapman gereken bulamaç gibi bir görüntüye meydan vermemek için, stick allığını önce elinin üzerine sürmen ve parmaklarınla alıp, stratejik bölgelere uygulaman. Elmacık kemikleri ve burnunun üzeri bu iş için çok uygun!

Oval yüze allık nasıl sürülür?


En ideal yüz şeklidir. Oval yüze sahip kişilerde, alın bölgesi, çene kısmından biraz daha geniştir. Kalem veya stick allıkla elmacık kemikleri ve çenenize küçük çarpı işaretleri yapın. Sonra da bunları parmağınızla hafifçe dağıtın. Daha güzel şekilde ifade etmek gerekirse, oval yüze sahip kişilerin allık sürerken, kısa ve hafif darbelerle, elmacık kemiği ve şakaklarda yoğunlaşması iyi sonuç verir.

Oval yüzlerde alın çeneden daha geniştir. Ayrıca elmacık kemikleri daha baskın ve çene ovaldir. Bu tip yüze sahipseniz, allığı kemiklerinize ve şakaklarınıza uygulayın. Böylece, elmacık kemikleriniz çok belirgin hale gelecektir.

Yuvarlak yüze allık nasıl sürülür?

Yüzünüzü daha ince göstermek için, her iki kaşınızın üst kısmına, şakaklarınıza ve alt kısmına küçük çarpılar yapıp, yine parmaklarınızla dağıtın. Yuvarlak yüz hatlarına sahip kişilerin, yüzlerini daha ince göstermeleri gerekmektedir. Yuvarlak yüz hattındaki kişiler, geniş yanaklara sahiptirler. Yüzün fazla görünen kısmını koyu renkle arka plana almaları gerekir. Allık, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru, çenenin iç kısmına ve alın genişliği söz konusu ise, saç diplerine sürülmelidir. Genel olarak bir V sürüşü yüzü olduğundan zayıf gösterecektir. Ayrıca saçlarınızı yanaklarınıza düşürerek hatlarınızı yumuşatmanız mümkündür.

Hatlarınızın ince ve uzun görünmesi için allığı yanaklarınızın tam üstüne uygulayın. Fırçayla ‘C’ harfi çiziyor gibi yapın. Allığı saç diplerinize doğru uzatmayı da ihmal etmeyin. Çenenize de hafifçe allık sürebilirsiniz.

Uzun yüze allık nasıl sürülür?

Yüzünüzün daha oval görünmesini sağlamak için allığınızı saç diplerine, elmacık kemiklerine ve çenenize uygulayıp, iyice dağıtın. Dilerseniz üzerine bir kat transparan pudra sürerek daha yumuşak bir görüntü elde edebilirsiniz.

Allığı sadece yanaklarınızın üzerine uygulayın. Böylece yüzünüzün uzunluğunu dengelersiniz. Ancak yüzünüzdeki makyaj keskin olmamalı. Bu yüzden allığı yumuşak hareketlerle dağıtmayı deneyin.

Üçgen yüze allık nasıl sürülür?

Bu yüz tipine sahip kişilerde, alın oldukça geniş ve çene sivridir. En doğru teknik alın ve çenenin uç kısımlarına allık uygulamak ve yanağın alt kısmını açık bırakmaktır. Böylece allık sürülen kısım arka plana alınmış olur.

Allığınızı V şeklinde elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürün. Kaş altından yüzünüzün ortasına doğru hafifçe allık sürerseniz, geniş olan alnınız yüzünüzün diğer kısımlarıyla dengelenir.

Köşeli yüze allık nasıl sürülür?

Köşeli yüzlerde, kareli yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır. Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir. Allık, elmacık kemiği üzerine yuvarlak olarak sürülür.

Dikdörtgen yüze allık nasıl sürülür?

Bu yüz yapısına sahip kişilerde, elmacık kemiklerden şakaklara doğru hafif yukarı ve gözün dış kısmına sürmek en iyi sonucu verecek uygulamadır. Çene kısmında da hafif allık uygulamak doğrudur.

Kare yüze allık nasıl sürülür?

Bu yüz hattındaki kişilerin geniş alınları ve elmacık kemikleri vardır. Allığı elmacık kemiklerinin üzerine doğru ve köşeli olan kısımlara doğru yaymak en iyi sonucu verecektir. Böylece istenmeyen alan gözden uzaklaşmış olur. Hafif darbelerle çene, burun ve alında da kullanarak, allıktan iyi sonuç alınır.

Yüz şekline göre allık sürme teknikleri

Allık, sadece yüzünü renklendirmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli gölgelendirmelerle yüz hatlarının daha belirgin olmasını sağlar.

Yanaklarınızın rengine yakın bir allık seçerseniz daha doğal bir görünüm elde edersiniz. Cilt tonunuza uygun allık renk seçimleri:

  • Beyaz Ten: Şeftali, pembe ve çok açık doğal tonları tercih etmelisiniz.
  • Bej Ten: Daha koyu pembe, kahve pembe ve açık renk bronz pudra uygundur.
  • Bronz Ten: Mor, kiraz, yoğun bronz ve kırmızı tercih edilebilir.
  • Sarı – Yeşil Ten: Kahve kırmızı, kiraz ve erik rengi tercih edilebilir.

Allık renk tonları:

  • Şeftali: Açık tenli ve sarışınsan bu renk tam sana göre.
  • Pembe: Buğday tenli ve kumrallar bu tonları tercih etmeli.
  • Toprak: Esmerler yüz hatlarını belirginleştirecek kahve tonlarını kullanmalılar.

Yuvarlak

Özellikle yanaklarınız olmak üzere yüzünüz geniştir. Fırçanızı V çizecek şekilde uygulayın. Böylece yüzünüz uzun görünecektir. Tamamlaması için de çenenize çok az uygulayabilirsiniz.

Kare

Kare alın, geniş elmacık kemikleri ve çene çizgisi. Kare çene, göze çarpan bir yüz yapısıdır. Gözlerinizin merkezi elmacık kemiklerinizle nerede birleşiyor ona dikkat edin ve allığı oraya uygulayın ve şakaklarınıza doğru yayın. Alın ve çenenize yumuşak vuruşlar uygulayın, bu uygulama yüzünüzün kareliğini yumuşatacaktır.

Dikdörtgen

Bu yüzler, kare yüzlerin gerilip, uzatılmış halidir. Alın, elmacık kemikleri ve çene çizgisi kadar geniştir. Gözlerinizin dış köşelerine ve elmacık kemiklerine iyice uygulayın. Allığınızın, burnunuzun ucundan daha aşağıda olmamasına dikkat edin.

Oval

İdeal yüzdür. Alın, çeneden daha geniştir. Elmacık kemikleri daha baskın, çene ovaldir. En çok göze çarpan kısma yani elmacık kemiklerine ve şakaklara uygulayınız. Böylece, elmacık kemikleriniz daha dikkat çekecek hale gelecektir.

Üçgen

Geniş alın ve yüksek elmacık kemikleri vardır. Çene dardır. Fırçanızı V şeklinde elmacık kemiklerinizden şakaklara doğru uygulayınız. Kaş altından yüzünüzün ortasına doğru da az miktarda allık uygulayın. Bu, alnınızı yüzünüzün kalan kısmıyla dengelemenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir