Güneş Yanığına Karşı Yapılacaklar

Reklamlar

Güneş Yanığına Karşı Yapılacaklar Güneş Yanığına Karşı Ne Yapmalı

Güneşi sevenler güneş yanıklarına karşı da hazırlıklı olmalılar ve güneş yanığına karşı ne yapılmalı bilmeliler. Haliyle güneşi seven yanığına da katlanmalıdır diye bir atasözünü değiştirerek söyleyebiliriz arkadaşlar.

gunes-yanigina-karsi-yapilacaklarNeyse sözü fazla uzatmadan şimdi güneş yanıklarına karşı yapılacaklar hakkında bilgileri verelim arkadaşlar :

Siz veya çocuğunuz güneşte kaldıktan sonra cilt kızarması ve yanma hissi ortaya çıkarsa hiç zaman kaybetmeden güneşli bölgeden uzaklaşın ve tedaviye başlayın.

Cildi nemlendirin: Serin bir duştan sonra cilde nemlendirici bir krem veya losyon sürün. Soyulma ve kabarcıklanmayı önlemek için bu işlemi sıkça tekrarlayın. Cildi kaşımak, soymak ve kabarcıkları patlatmak hasarı artırır bu sebeple cildi kaşımayın.

Bol su için: Yanıklar ciltten su kaybedilmesine neden olur. Özellikle çocuklar çok hızlı su kaybedebilirler, ağız kuruması, susama hissi, az idrara çıkma, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali su kaybının belirtileridir. Belirtiler şiddetliyse mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerekir.

Doktorunuza sorun: Yanık alanı genişse, örneğin sırtın tümü kabarcıklanacak kadar yandıysa, ateş ve üşüme varsa mutlaka doktorunuza danışın.

İleri derecede olmayan yanıklar içinde maske tarifi var onuda yayınlayalım buyurun:
1 yumurta akını iyice çırptıktan sonra 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalıkla karıştırın. Yüzünüze, boynunuza ve omuzlarınıza sürerek 20-30 dk bekleyin. Ardından ılık suyla durulayarak çıkarın.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.