Gerginliğe ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Son Güncelleme: 14.09.2020 19:12

Stres çağımızın hastalıklarından birisidir ve yaşadığınız ülkede huzurlu değilseniz, bu insanların bir çoğunda istemeden görülür. Stres yanında gerginliği de getirir ki ikisi birden daha dayanılmaz sorunlar ortaya çıkarabilir.

Gerginlik ve stresten kurtulmak herkesin istediği bir şeydir ama sorunlar kendiliğinden çözülmeyeceği için onlara karşı da dikkatli olmak gerekir. Yediklerimize içtiklerimize dikkat ederek bu sorunları en aza indirebilir ve daha sağlıklı bir şekilde yaşayabiliriz.

Gerginliğe ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Gerginliğe ve Strese İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler

DOĞAL ÇAYLAR: Yeşil çay, ada çayı, ıhlamur, kantaron, kedi otu, melisa çayı, papatya çayı ve yasemin çayı gibi bitki çayları vücudun sakinleşmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

SEBZELER: Ispanak, pazı, brokoli ve sarımsak gibi sebzeler sizin sakinleşmenizde önemli rol oynayacaklardır.

ÇİKOLATA: Öyle sıradan çikolatalar değil tabiki siyah çikolatadan biraz yiyerek rahatlayabilirsiniz.

SU: Bol bol su içmek sakinleşmek için çok önemlidir ve su içmek içinde sakın susamayı beklemeyin ara ara için.

SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ: Yoğurt ve kefir gibi süt ürünlerini bol bol tüketerek gerginliğinizi ve stresinizi en aza indirebilirsiniz.

MEYVELER ve KURUYEMİŞLER: Ceviz, somon, avokado, keten tohumu, chia tohumu gibi omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler gerginlik ve stres için birebirdir.

Araştırmalara göre sarı kantaronda 50’den fazla etken madde bulunuyor. Sarı kantaronda bulunan hiperisin, beyindeki Teta dalgalarını da artırıyor. Bu dalgalar, uyurken meydana gelir ve derin düşünce, meditasyon, memnuniyet ve yaratıcı düşüncenin artmasıyla ilişkilidir. Sarı kantaronun etkileri şöyle sıralanıyor:

•Vücuttaki çeşitli yaranın iyileşme sürecini hızlandırır.

•Hafif şiddetteki depresyonlarda rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.

•Çaresizlik, korku, endişe duygularının giderilmesinde yardımcıdır.

•Kronik yorgunluk, uykusuzluk, menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde etkilidir..

•Genel sıkıntı ve huzursuzluğa karşı: Kendini iyi hissetmeye yardımcı olmak için; sarı kantaron, bir tutam melisa veya oğul otu. Bir-iki dakika kaynatılacak iki üç dakika demlenecek. İçine ince bir dilim limon konabilir. Günde 3-4 fincan içilebilir.

•Heyecana karşı: iki küçük granül lavanta, iki-üç yaprak melisa, kedi otu. Bunlar bir dakika kaynatılacak, iki-üç dakika demlenecek. İçine ince limon konabilir. Günde 2-3 fincan içilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir