Gelin ile kaynana neden anlaşamaz?

Son Güncelleme: 16.09.2020 04:34

Aralarında yıllardır süren bu kan davası ne zaman bitecek belli değil. Kıskançlıktan mı desem, çekememezlikten mi desem, yoksa iletişimsizlikten mi desem bilmiyorum ama gelin ile kaynanalar eski zamanlardan beridir anlaşamazlar. Peki neden?

Kaynanaların yada gelinlerin birbirlerine söyledikleri sözler, alınganlık gösteren diğer taraf yada yönetme isteği gibi sebeplerden dolayı gelin ile kaynana anlaşamazlar. Birbirlerini nedense düşman olarak görürler ama bunun nedenleri var hepsini maddeler halinde sıralayacağız.

Gelin ile kaynana neden anlaşamaz?

Gelin ile kaynana neden anlaşamaz?

Birebir kendilerini dinlediğiniz zaman görürsünüz ki, kimi dinlediyseniz o haklıdır ama bir haksız taraf olmalıdır ki yanlış anlaşılabilsin. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her bölgesinde durum aynıdır ve hala kesin sonuca ulaşılamamıştır.

KISKANÇLIK
Her ne kadar oğullarının evlenmelerini yuva sahibi olup çoluk çocuğa karışmalarını isteyen anneler, daha sonra yıllarca büyütüp emek verdiği oğlunu geline kaptırdıklarını düşünür ve geline rakip olurlar.

OTORİTE KURMA İSTEĞİ
Gelinler evlendikleri zaman, evlerini kendi düşüncelerine göre dizayn edip, bağımsız olmak isterler. Fakat kaynananın da kendi düzeni vardır ve oğluna aldığı gelininin bu düzene uymasını ister.

ZIT KARAKTERLER OLMALARI
Belki de aralarında hiç mesele olmayacak güzelce geçinecekler ama karakterleri birbirine uymadığı için kaynananın sözü geline batar, gelinin sözü de kaynanaya batar ve kavgalar başlar. Sen şöyle demek istedin yok sen bunu ima ettin şeklinde zıtlaşmalar ile kavgalar giderek büyüyüp kine dönüşür.

İLETİŞİMSİZLİK VE ÖN YARGILI OLMAK
Dünyada ve Türkiye’de gelin kaynana arasındaki sorunların başında iletişimsizlik ve önceden ön yargılı olmak yatıyor. Bir kere kafaya yerleşmiş, kaynana kötüdür düşmandır yada gelin kötüdür, el kızıdır düşmandır gibi düşünceler.

EV İŞİ MESELESİ
Kaynana kontrol mekanizması gelin ise çalışandır. Yaptığı yemekler, ütüler, temizlikler hep kaynana tarafından kontrol edilen gelin, yaptığı yanlışlar karşısında kendini savunmak zorunda kalır ama bu bir yere kadar sürer. İlk fırsatını yakaladığı anda saldırıya geçer.

EMRİVAKİ İSTEKLER
Kaynanalar gelinlerine genelde rica ederek isteklerini belirtmezler aksine emri vaki konuşarak, sert bir üslupla istediklerini yada söyleyeceklerini söylerler.

KADINLAR ARASINDAKİ REKABET
Kimse bana yok öyle bir şey demesin arkadaşlar. Kadınlar birbirlerini çekemiyorlar ve kuyusunu kazmak için fırsat arıyorlar. Kadınlar güzel giyinmeyi, makyajı erkeklerden daha çok diğer kadınlar için yapıyorlar. En güzeli en iyi ben olma isteği. Kayınvalide ile gelin iki hemcins oldukları için bu çatışma kaçınılmaz oluyor.

Gelin kaynana neden geçinemezGELİN VE KAYINVALİDELERE İYİ GEÇİNME TAVSİYELERİ

Kendisine ve kendi annesine nasıl davranılmasını istiyorsa eşinin annesine de öyle davranmaya gayret etmelidir. Gelin, kayınvalidesine kaynana gözüyle değil, sevdiği eşinin annesi olarak bakmalıdır. Şayet kayınvalidesini memnun ederse eşini de memnun edeceğini, üzerse de eşini üzeceğini bilmelidir. Aynı şekilde eşinin akrabalarına karşı iyi davranmalıdır. Yaşlı olan kayınvalidenin, gençlere göre daha sabırsız, daha tutucu olabileceğini dikkate alan gelin daha fedakar olmaya çalışmalıdır.

Bu arada onun tecrübe ve bilgilerinden yararlanmaya gayret etmelidir. Arada küçük sorun olduğunda hemen kendi annesine aktarmak yerine öncelikle kendi arasında çözmeye çalışmalıdır. Gelin tatlı dil, güler yüzün gücünden yararlanmalı, kayınvalidesine ‘anne’ demeli zaman zaman onu takdir etmelidir. Zaman zaman kayınvalidesine akıl danışır, görüşünü alırsa, hem onun tecrübesinden faydalanır, hem de onu memnun etmiş olur.

Kayınvalide her şeyden önce gelinini bir yabancı ve bir düşman gibi görmemelidir. Kayınvalide, gelinine ‘kızım’ der ve kızı gibi davranırsa, gelin de onu annesi gibi görecek ve ona göre hareket edecektir. Kayınvalide büyüklüğünü bilmeli, gelinin acemilik ve gençlik hatalarını büyütmemelidir. Özellikle de hatalarını başkalarının yanında söyleyip gelini mahcup etmek çok yanlıştır. Günümüzde biz istesek de, istemesek de görüşler, anlayışlar, adetler hızla değişmektedir.

Bu nedenle, kayınvalide bazı değişiklikleri kabullenmeli ve sık sık ‘bizim zamanımızda böyle değildi’ diye inatlaşmamalıdır. Bazı kayınvalidelerin yaptığı gibi gelini kendi aile ve akrabalarından uzaklaştırmak doğru değildir. Kayınvalide başkalarına kendi gelinini kötülememeli ve başkalarının söz ve dedikodularından etkilenerek gelinine eziyet etmemelidir. Çocuğun yanında annesi asla kötülenmemeli ve küçük düşürülmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir