Horoz Yumurtlarmı

Horoz Yumurtlarmı horoz yumurta yaparmı

Horozlar yumurtlar mı diye soranlara tabiki yumurtlamaz diyeceksiniz ama Muş’ta meydana gelen olayı önce sizlerle paylaşalım ardından da horoz yumurtlaması hakkında sorunun cevabını verelim.

Muş’ta Hakkı lakaplı 3 yaşındaki bir horozun yumurtlaması kentte günün konusu oldu. Veterinerler horozun fizyolojik bozukluğu olduğunu ifade ederken, Van 100. Yıl Üniversitesi’nde Hakkı’nın gen haritası çıkarılacak.

Nizabettin Tuncer’in horozunun yumurtlaması, Muş’ta günün konusu oldu. Hakkı 3 yaşındaki horozun yumurtasının bıldırcın yumurtası kadar olduğu görüldü. İlk defa bir horozun yumurtladığını gördüğü söyleyen Tuncer, “Eşim horozun kümeste ses çıkardığını söyledi. Ben de gittim baktım ki yumurta var. Ben de arkadaşlara böyle bir mucize olabilir mi diye sordum? İlk defa böyle bir şey gördüm” dedi.

Veteriner Ali Tuncer de, “Anormal bir durum. Hayretle karşılanacak bir şey. Bu hayvanda büyük bir ihtimal fizyolojik bir bozukluk var. Bu bilim dışı bir olay. Böyle bir olay olmaması gerekir. Aynı anda hem erkeklik organlarına, hem de dişilik organlarına sahiptir diye düşünebiliriz” diye konuştu.

Veteriner Ali Tuncer, Van 100. Yıl Üniversitesi Kanatlı Hayvan Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Timur Gürhan ile de görüştüğünü horozun DNA’sı ile gen haritasının çıkarılmasını istediğini söyledi.

ŞIMDI HOROZLAR YUMURTLARLARMI YUMURTLAMAZLAR MI SORUSUNA CEVAP VERELIM

Horozlar yumurtlamaz derler. Ama bu yanlışmış. Horozlar ahir ömürlerinde, ölmeden önce tek bir
yumurta yumurtlarlarmış. Ama bu, öyle sıradan bir yumurta değilmiş. Bir horoz yumurtasını ele
geçirmek de o kadar kolay değilmiş Öncelikle horozu yeterince yaşatmanız gerekiyormuş. Horoz ancak
eceliyle öleceği zamana yakın yumurtlarmış. Üzerinden gözünüzü ayırmayacakmışsınız. Hemen
bulunmayacak bir yere gizlerlermiş yumurtlarını. Bir kere kaybettiniz mi; bir daha bulmak neredeyse
imkansızmış.

Bu kadarla da bitmiyor. Diyelim ki, horoz yumurtasını ele geçirdiniz. Beş yıl saklayacakmışsınız.
Beş yıl sonunda yumurtanın içi sertleşirmiş. Tam 41 yıl sonra horoz yumurtası çok değerli, çok az
bulunan bir taşa dönüşürmüş. Bu taşın değeri ölçülemezmiş.

Bu efsaneyi eski insanlar bilirmiş. Şimdi unutulmuş. Babamın anlattığına göre, dedesininbir horoz yumurtası varmış. 25 yıl sakladığı yumurta, bir deprem sırasında evinin yıkıntıları arasında kalmış. Babamın dedesi çok aramış yumurtasını ama bulamamış

Horoz yumurtasının içinden değerli taş çıkacağını Saadettin Teksoy bir programında konu etmişti. Kadının biri bu olayı radyodan duymuş ve yumurtayı 15 yıl saklamış. Bu yumurtayı Teksoy’un yanında kırmıştı. Yumurtanın içinden gerçekten sert kırmızı bir madde çıkmıştı. Teksoy, laboratuvar analizleri sonucunda böyle bir maddeye ilk defa rastlanıldığının ortaya çıktığını söylemişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Ufak yumurta gören arkadaşlar:) tavuk yumurtası olabilir aynı olayı ben çok yaşadım yumurta tavuktan var benim her zaman rastlanan bir durumdur

  2. Arkadaşlar ben yumurtacıyım yok şöyle hikayeler yok böyle hikayeler inanmayın bunlara. Horoz yumurtlamaz diyenler bana ulaşsın göndereyim yumurtasını. Yok saklarmış yok ölecekmiş inanmayınn

    1. Kardeş bana horoz yumurtası lazım dayımın eşinin çocuğu olmuyor hastalıkların çalışması için gerekliymiş

  3. benim horozumda yumurtladı ama her sene aynı ayda yumurtluyo yazıda söylediği gibi kücük 3 senede 3 horoz yumurtası aldım valla hayvan daha ölmedi :)

  4. Bitlis Bölükyazı da horozun yumurtladığını söylediler. bende googleyi taradım. evet başka örnekleri de varmış. ben de şakadan eş cinsel dedim baktım ki sitenizde bununda olabileceğine değinmişsiniz ne diyelim. yaradan yaradılan da istediği gibi tasarruf etme hakkı var.

  5. evet ben de horozumu kümesin içinde hollukta gördüm ve kalktında bir serçe kuşu yumurtası kadar yumurta bulum cir afta öncesi.meraktan dolapta muafaza ediyorum.o zaman bekleteyim belki incelemek isteyen olur.

  6. ben küçükken babam bana derdi olum bak bu horuz yumurtasıdır ama ben hiç inan mıyordum olurmu böyle şey babam derdi olur ve ben bu yumurtayı aldım sakladım tam araradan 22 yıl gecti

  7. evet benım horozda yumurtladı bunun bılen ıhtıyarlar soyler horozlar yılda bır kez yumurtlarlarmıs ne derece dogru bılmem ama cok enteresan bı olay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı