10 Ocak Gazeteciler Günü Hakkında Bilgi

10 Ocak Gazeteciler Günü Hakkında Bilgi

Bildiğiniz üzere 10 ocak çalışan gazeteciler günü olarak kutlanıyor ve bizde bu yazımızda 10 ocak çalışan gazeteciler günü hakkında bilgi verelim istedik.

gazeteciler-gunuDünyada her mesleğin aslında bir günü var ve gazetecilerin de günü olması normal arkadaşlar. O yüzden manası ve anlamı ayrıca hakkında bilgileri de bu yazımızda bulacaksınız. Gazetecilerimiz gerçekten de gece gündüz çalışıyorlar ve bunca zor meslek arasında onların da mesleklerinin zor olduğunu düşünüyorum arkadaşlar.

10 Ocak Gazeteciler Günü Hakkında Kısa Bilgi

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet’e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir