Kuranda Adı Geçen Hayvanlar

Kuranda İsmi Geçen Hayvanlar

Kuranda adı geçen hayvan isimleri bu yazımızda bu güzel günlerde sizlerle arkadaşlar. İşte o hayvanlar:

1-Deve

Bizim âyetlerimizi yalanlayip da onlara karsi kibirlenmek isteyenler var ya iste onlara gök kapilari açilmayacak ve onlar deve igne deligine girinceye kadar cennete giremiyeceklerdir! Suçlulari iste böyle cezalandiririz!” (el-A’raf / 40)

2-Sivrisinek

“Süphesiz Allah (hakki açiklamak için) sivrisinek ve onun da ötesinde bir varligi misal getirmekten çekinmez. Iman etmislere gelince onlar böyle misallerin Rablerinden gelen hak ve gerçek oldugunu bilirler. Kâfir olanlara gelince: Allah böyle misal vermekle ne murat eder? derler. Allah onunla birçok kimseyi saptirir birçoklarini da dogru yola yöneltir. Verdigi misallerle Allah ancak fâsiklari saptirir (çünkü bunlar birer imtihandir).” (el-Bakara / 26)

3-Katır

“Atlari katirlari ve esekleri binmeniz ve (gözlere) zinet olsun diye (yaratti). Allah su anda bilemeyeceginiz daha nice (nakil vasitalari) yaratir.” (en-Nahl / 8)

4-Buzağı

“Andolsun ki elçilerimiz (melekler) Ibrahim’e müjde getirdiler ve: “Selam (sana)” dediler. O da: “(Size de) selam” dedi ve hemen kizartilmis bir buzagi getirdi.” (Hud / 69)

“Musa’ya kirk gece (vahyetmek üzere) söz vermistik. Sonra haksizlik ederek buzagiyi (tanri) edindiniz.” (el- Bakara / 51)

5-İnek

“”Bizim adimiza Rabbine dua et bize onun ne oldugunu açiklasin” dediler. Musa: Allah diyor ki: “O ne yasli ne de körpe; ikisi arasinda bir inek.” Size emredileni hemen yapin dedi.” (el-Bakara / 68)

“Yahudilere bütün tirnakli hayvanlari haram kildik. Sirtlarinda yahut bagirsaklarinda tasidiklari ya da kemige karisan yaglar hariç olmak üzere inek ve koyunun iç yaglarini da onlara haram kildik. Bu zulümleri yüzünden onlara verdigimiz cezâdir. Biz elbette dogru söyleyeniz.” (el-En’am / 146)

6- Yılan

“Bunun üzerine Musa asasini yere atti. O hemen apaçik bir yilan oluverdi!” (el-A’raf / 107)

“Bunun üzerine Musa asâsini ativerdi; bir de ne görsünler asâ apaçik bir yilan (oluvermis)!” (es-Suara / 32)

7-Çekirge

“Biz de ayri ayri mucizeler olarak onlarin üzerine tufan çekirgeler bitler kurbagalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladilar ve günahkâr bir kavim oldular.” (el-A’raf / 133)

“Sanki etrafa yayilmis çekirge sürüsü gibi bakislari perisan (utançtan yere bakar) bir halde kabirlerden çikarlar.” (el-Kamer / 7)

8- Eşek-merkep

“Tevrat’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu ciltlerce kitap tasiyan merkebin durumu gibidir. Allah’in âyetlerini yalanlamis olan kavmin durumu ne kötüdür! Allah zalimler toplulugunu dogru yola iletmez.” (el-Cum’a / 5)

“Atlari katirlari ve esekleri binmeniz ve (gözlere) zinet olsun diye (yaratti). Allah su anda bilemeyeceginiz daha nice (nakil vasitalari) yaratir.” (en-Nahl / 8)

“Yürüyüsünde tabiî ol sesini alçalt. Unutma ki seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” (Lokman / 19)

9-Dev balık-balina

“Yunus kendini kinayip dururken onu dev bir balik yuttu.” (es-Saffat / 142)

“Sen Rabbinin hükmünü sabirla bekle. Balik sahibi (Yunus) gibi olma. Hani o dertli dertli Rabbine niyaz etmisti.” (el-Kalem / 48)

10- Domuz

“Allah size ancak ölüyü (lesi) kani domuz etini ve Allah’tan baskasi adina kesileni haram kildi. Her kim bunlardan yemeye mecbur kalirsa baskasinin hakkina saldirmadan ve haddi asmadan bir miktar yemesinde günah yoktur. Süphe yok ki Allah çokça bagislayan çokça esirgeyendir.” (el-Bakara / 173)

“De ki: Bana vahyolunanda les veya akitilmis kan yahut domuz eti -ki pisligin kendisidir- ya da günah islenerek Allah’tan baskasi adina kesilmis bir hayvandan baska yiyecek kimseye haram kilinmis birsey bulamiyorum. Baskasina zarar vermemek ve siniri asmamak üzere kim (bunlardan) yemek zorunda kalirsa bilsin ki Rabbin bagislayan ve esirgeyendir.” (el-En’am / 145)

11-At

“Nefsanî arzulara (özellikle) kadinlara ogullara yigin yigin biriktirilmis altin ve gümüse salma atlara sagmal hayvanlara ve ekinlere karsi düskünlük insanlara çekici kilindi. Bunlar dünya hayatinin geçici menfaatleridir. Halbuki varilacak güzel yer Allah’in katindadir.” (Al-i Imran / 14)

12-Kurt

“(Babalari) dedi ki: Onu götürmeniz beni mutlaka üzer. Siz ondan habersizken onu bir kurdun yemesinden korkarim. Dediler ki: Hakikaten biz (kuvvetli) bir topluluk oldugumuz halde eger onu kurt yerse o zaman biz gerçekten âciz kimseler sayiliriz.” (Yusuf / 13-14)

“Ey babamiz! dediler biz yarismak üzere uzaklastik; Yusufu esyamizin yaninda birakmistik. (Ne yazik ki) onu kurt yemis! Fakat biz dogru söyleyenler olsak da sen bize inanmazsin.” (Yusuf / 17)

13-Sinek

“Ey insanlar! (Size) bir misal verildi; simdi onu dinleyin: Allah’i birakip da yalvardiklariniz (taptiklariniz) bunun için bir araya gelseler bile bir sinegi dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir sey kapsa bunu ondan geri de alamazlar. Isteyen de âciz kendinden istenen de!” (el-Hacc / 73)

14-Bıldırcın

“Ve sizi bulutla gölgeledik size kudret helvasi ve bildircin gönderdik ve “Verdigimiz güzel nimetlerden yiyiniz” (dedik). Hakikatte onlar bize degil sadece kendilerine kötülük ediyorlardi.” (el-Bakara / 57)

“Ey Israilogullari! Sizi düsmaninizdan kurtardik; Tûr’un sag tarafina (gelmeniz için) size vâde tanidik ve size kudret helvasi ile bildircin eti lütfettik.” (TA-HA / 80)

15-Koyun

“(Disi ve erkek olarak) sekiz es yaratti: Koyundan iki keçiden iki… De ki: O bunlarin erkeklerini mi disilerini mi yoksa bu iki disinin rahimlerinde bulunan yavrulari mi haram etti? Eger dogru iseniz bana ilimle söyleyin.” (el-En’am / 143)

16-Kurbağa

“Biz de ayri ayri mucizeler olarak onlarin üzerine tufan çekirgeler bitler kurbagalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladilar ve günahkâr bir kavim oldular.” (el-A’raf / 133)

17-Örümcek

“Allah’tan baska dostlar edinenlerin durumu örümcegin durumu gibidir. Örümcek bir yuva edinir; hâlbuki yuvalarin en çürügü süphesiz örümcek yuvasidir. Keske bilselerdi!” (el-Ankebut / 41)

18-Karga

“Derken Allah kardesinin cesedini nasil gömecegini ona göstermek için yeri eseleyen bir karga gönderdi. (Katil kardes) “Yaziklar olsun bana! Su karga kadar da olamadim mi ki kardesimin cesedini gömeyim” dedi ve ettigine yananlardan oldu.” (el-Maide / 31)

19-Kelebek

“O gün insanlar yayilmis kelebekler gibi olurlar.” (el-Karia / 4)

20-Fil

“Görmedin mi Rabb’in fil sahiplerine ne yapti?” (Fil / 1)

21-Maymun

“Içinizden cumartesi günü yasagini çigneyenleri elbette bilirsiniz. Iste bundan dolayi onlara “sefil maymunlar olun!” dedik.” (el-Bakara / 65)

“De ki: “Allah katinda cezaya çarptirilma bakimindan bunlardan daha kötüsünü size haber vereyim mi? Allah kimlere lanet etmis ve gazabina ugratmissa; kimlerden maymunlar domuzlar ve seytana tapanlar yapmissa iste bunlarin makami daha kötüdür ve onlar düz yoldan daha çok sapmislardir”.” (el-Maide / 60)

22-Aslan

“Aslandan kaçmaktalar.” (Müddessir / 51)

23-Bit

“Biz de ayri ayri mucizeler olarak onlarin üzerine tufan çekirgeler bitler kurbagalar ve kan gönderdik; yine de büyüklük tasladilar ve günahkâr bir kavim oldular.” (el-A’raf / 133)

24-köpek

“Dileseydik elbette onu bu âyetler sayesinde yükseltirdik. Fakat o dünyaya saplandi ve hevesinin pesine düstü. Onun durumu tipki köpegin durumuna benzer: Üstüne varsan da dilini çikarip solur biraksan da dilini sarkitip solur. Iste âyetlerimizi yalanlayan kavmin durumu böyledir. Kissayi anlat; belki düsünürler.” (el-A’raf / 176)

25-Keçi

“(Disi ve erkek olarak) sekiz es yaratti: Koyundan iki keçiden iki… De ki: O bunlarin erkeklerini mi disilerini mi yoksa bu iki disinin rahimlerinde bulunan yavrulari mi haram etti? Eger dogru iseniz bana ilimle söyleyin.” (el-En’am / 143)

26-Karınca

“Nihayet Karinca vâdisine geldikleri zaman bir karinca: Ey karincalar! Yuvalariniza girin; Süleyman ve ordusu farkina varmadan sizi ezmesin! dedi.” (en-Neml / 18)

27-Arı

“Rabbin bal arisina: Daglardan agaçlardan ve insanlarin yaptiklari çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin.” (en-Nahl / 68)

28-Hüdhüd

“(Süleyman) kuslari gözden geçirdi ve söyle dedi: Hüdhüd’ü niçin göremiyorum? Yoksa kayiplara mi karisti?” (en-Neml / 20)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir