Kadir Gecesinin Mucizeleri

Kadir Gecesinin Mucizeleri Kadir Gecesi Mucizeleri

Arkadaşlar bu kadar önemli gece olunca Kadir gecesinin mucizeleri nelerdir diye insanın sorası da gelmiyor değil. Kadir gecesi öyle bir geceki bin aydan daha hayırlı bir gecedir arkadaşlar. İşte bu önemli özellik ile bakmalıyız bu geceye.

[pro-player width=’490′ height=’410′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=JruFT6uIAN8[/pro-player]

Yüce Allah; en büyük mucize olan Kur’an-ı Kerim’i, Peygamber Efendimiz (s.a.s)e mubârek Kadir gecesinde indirmiştir Bütün insanlığa huzur ve saadet yollarını gösteren Kur’an-ı Kerim’dir. Sevgili Peygamberimiz Hz .Muhammed (sas), bütün insanlığı Kur’an-ı Kerim ile aydınlatmıştır Hutbemizin başında okuduğumuz Kadir sûresinde, Cenab-ı Allah şöyle buyurmaktadır:

“Doğrusu, Biz, Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Melekler ve Cebrail, o gece Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir”1

-Kadir Geces’inin emaresi onun parlak ve saf bir gece olmasıdır

-O gecede ay dolunay şeklindedir, durgundur

-Hava ne sıcak, ne soğuktur

-Sabaha karşı hiçbir yıldız kayması olmaz

-Ertesi sabah güneşin dosdoğru çıkması ve dolunay halindeki ay şuaları gibi olur

-Kadir Gecesi köpek uluması duyulmaz

-Kadir Gecesi’nin sabahında güneş doğduğu zaman, biraz donuk doğar şuasız bir tepsi gibi çıkar (Gunyet’üt Talibin)

Melekler tan yeri ağarıncaya kadar yeryüzünde kalırlar. Semaya ilk çıkan Cebrail (as) olur ve o güneşin ufukta belirdiği zamanda çıkar, iki kanadını gerer. Onun yeşil iki kanadı vardır. O saatten başka bunları açmaz. Böylece güneşin ışınları görünmez olur. Sonra bir meleği çağırır ve yukarı çıkarır. Meleklerin nuru ve Cebrail’in (as)iki kanadının nuru birleşir. O gün güneş sürekli kararsız haldedir (İbn-i Kesir)

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Allah dostlarından İmâm-ı Şar’ani Hz. Bu geceyi otuz sene tecrübe etmiş ve her Ramazan son tekli Cumartesini Pazara bağlayan gecesi olarak tespit etmiştir, yani bu sene 21. gecesidir!

  2. allah razı olsun çok güzel açıkladınız allah hepimizi kadir gecesine kavuştursun günahlarımızı af etsin amin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir