Yüz Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Yüz Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Yüz bakımı nasıl yapılır ve Yüz bakımı evde nasıl yapılır

Cilt bakımının kadınlar için önemi oldukça büyüktür ve yüz cilt bakımı da olmazsa olmazlar arasındadır. Doğru şekilde yapılan yüz cilt bakımı bayanlara pürüzsüz bir cilt sunar.

İyi bir cilt temizliğine ek olarak cildinizin bakımına yardımcı olabilecek başka ürün ve teknikler de bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazıları, örneği 11 nemlendiriciler, her gün kullanılmalıdır. Yüz maskesi ya da buhar banyosu gibi diğer yöntemlerinse belli aralıklarla uygulanması cildinizin canlanmasını sağlar.

YÜZ NEMLENDİRİCİLERİ: Yüz nemlendirici ürünler

Cildinizin genç görünmesini sağlamada nemlendirmenin rolü büyüktür. Nemlendirmek, temizlemek kadar önemlidir ve doğru nemlendiriciyi seçmek, büyük bir fark yaratabilir. Bir nemlendiricinin temel işlevi, cildin yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak nemin kaybolmasını önlemektir. Böylece cildiniz, daha yumuşak ve pürüzsüz görünür. Bazı nemlendiriciler, hava kirliliği gibi çevresel etmenlerden cildi koruyan, ince çizgilerin oluşumunu en aza indiren ve cilt yüzeyindeki ölü hücreleri soyan katkı maddeleri içerir. Pek çok nemlendirici, alerji oluşturma riskini azaltmak için anti-alerjik olarak tasarlanır. Bazıları ise güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için güneş koruyucu içerir.

NEMLENDİRMEYLE İLGİLİ İPUÇLARI: Nemlendirici nasıl kullanılır?

* Cilt tipinize göre hazırlanmış bir nemlendirici seçin. Cildiniz ne kadar kuruysa nemlendiriciniz o kadar yoğun olmalıdır.

* Cildiniz karmaysa yağlı bölgelere, yanaklara kullandığınızdan daha hafif bir nemlendirici kullanın.

YÜZ MASKELERİ

Maskeler, belirli aralıklarla kullanılan, cildi soymaya yardım ederek kuru ve ölü deri hücrelerini yok edip cildin daha yumuşak görünmesini sağlayan yüz bakımı ürünleridir. Bazılarının nemlendirici etkisinin olduğu, hatta koyu lekeleri iyileştirdiği söylenir. Ancak maskelerin sağladığı bu yararlar geçicidir; etkileri uzun süreli değildir. Maskelerin bazıları uygulama sonrasında suyla durulanır, bazılarıysa soyulur veya silinir. Maskelerin bir kısmı, cildi tahriş edebilecek sert bileşenler içerir; bu nedenle, maskeyi yüzünüze uygulamadan önce kolunuzda küçük bir deneme yapmalısınız.

YÜZ MASKESİYLE İLGİLİ İPUÇLARI
Maskeler muhtemelen en çok yağlı cilde sahip kişiler için yararlıdır. Derinin yüzeyindeki yağı azaltmak ve dokusunu iyileştirmek için haftada bir ya da iki kez kullanın.
* Kuru cilde sahip kişiler maskeleri daha seyrek kullanmalıdır.
* Maskeleri göz çevresindeki bölgeye kullanmayın.

SIKILAŞTIRICILAR
Tonik veya arındırıcı olarak da bilinen sıkılaştırıcılarm yarar ve sakıncaları hakkında birçok farklı görüş vardır. Bazı dermatolog ve güzellik uzmanları, sıkılaştırıcı kullanmayı önerirken bazıları da çok yağlı cilt dışında hu ürünlerin gereksiz olduğunu söylemektedir. Kullanıp kullanmamak kişisel seçiminize bağlıdır. Sıkılaştırıcılar, yüzün yağlı bölgeleri için düşünülmüştür. Genellikle alkol, Witch hazel (cildi kurutmadan sıkılaştıran madde) ve alüminyum içerirler. Temizleme sonrasında ciltte arta kalan kiri yok etmeyi ve cilt yüzeyini sıkılaştırarak geniş gözeneklerin görünümünü iyileştirmeyi hedeflemektedirler.

TONİKLE İLGİLİ İPUÇLARI
*Gözenekleriniz genişse, daha küçük görünmeleri için tonik kullanın.
* Cildiniz kuru olduğu halde, toniğin temizledikten sonra yarattığı serinletici histen hoşlanıyorsanız, alkol içermeyen bir türünü seçin.

GÖZ ÇEVRESİ KREMLERİ
Gözlerinizin çevresindeki deri, az miktarda yağbezi içerdiği için hassastır. Buradaki deri, çok elastik olmadığından ince çizgiler ve kaz ayakları gibi yaşlanmanın ilk belirtileri genellikle burada görülür. Göze yönelik ürünler, uygulamayı kolaylaştırmak için çoğunlukla krem ya da jel biçimindedir. Bölgeyi nemlendirmeye, ince çizgileri, şişlikleri ve göz çevresindeki koyu halka görünümünü azaltmaya yardımcı olurlar.

BUHAR BANYOSU
Buhar banyosu, cildinizi temizlemenin etkin bir yoludur. Dokulardaki dolaşımı artırarak cildin daha parlak görünmesini sağladığına inanılır. Profesyonel bir cilt bakımı, maske uygulanmadan önce buhar banyosunu içerir. Buhar banyosu, en çok yağlı ve akneye yatkın ciltlere iyi gelir. Koyu çatlak damarlı olan hassas ya da kuru cilt için önerilmez. Normal ve yağlı ciltli kişiler, haftada bir ya da iki kez buhar banyosu yapabilir. Kuru ciltli kişiler ise haftada birden fazla buhar banyosu yapmamalıdır.

Cildinize evde buhar banyosu uygulamak için
I yüzünüzü normalde yaptığınız gibi temizleyin. Sonra bir kabın içine yaklaşık bir litre kaynamış ve hafif soğumuş su dökün.
2 Yüzünüzü sıcak sudan en az 20 cm uzakta tutarak kaba doğru eğilin. Çıkan buharın yayılmasını engellemek için başınızın üzerinden kaba doğru bir havlu sarın. En fazla beş dakika böyle kaim.
3 Yüzünüzü ılık suyla duruladıktan sonra nazikçe kurulayın. Yüz maskesi ya da her zamanki nemlendiricinizi uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir