Kuruyan Dudaklar için Ne Yapmalı

Kuruyan Dudaklar için Ne Yapmalı Kuruyan Dudaklar için Öneriler

Dudakların kuruması zaman zaman herkesin başına gelen kötü durumlardan birisidir. Peki dudak kuruması neden olur ve dudak kurumasını önlemek için alınacak önlemler nelerdir diyorsanız onuda yazımızın içerisinde açıklamaya çalışalım.

Öncelikle kuruyan dudaklar için yapılması gerekenleri açıklamaya çalışalım arkadaşlar.

Bayanlar Çoğu zaman dudaklarınız, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kalmaktan dolayı nemini kaybeder ve kurur. Kuru ve çatlamış dudaklar, B vitamini eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Örneğin, tipik bir belirti olmamasına rağmen, çatlayan dudaklar ise folik asit eksikliğinin habercisidir.

Bayanlar Özellikle mevsim geçişlerinde dudaklarımız çatlar ya da kurur. Kıştan bahara doğru değişen havalar sebebi ile bu günlerde dudaklarınıza ayrıca özen göstermek istiyorsanız işte size püf noktaları.

Dudaklarınız Kuruyor ve Çatlıyorsa

Kötü hava koşulları için yoğun krem kullanın

Dudak kreminizi yemeyin

Dudaklarınız kurudu ise akşamları yatarken kakao yağı sürün

İlgili Makaleler

Çatlak dudakları iyileştirmek için gül yağraklarını rendeleyerek süt kreması ile karıştırın ve dudağınıza sürün

B ve C vitamini içeren gıdalar tüketin

Dudaklarınızdaki Çatlakları gidermek ve sağlıklı ve parlak dudaklara sahip olmak için 2 damla gliserini 1 çaykaşığı süt kreması ile karıştırıp yatarken sürüni

Genel Dudak Bakımınız için öneriler

Ruj sürmeden önce dudak kremi ya da nemlendirici sürün
Doğal pembelikte dudaklarınız olmasını istiyorsanız gece yatarken dudaklarınıza pancar suyu sürün
Mentol bazlı dudak koruyucusu sürüp dudaklarınızı diş fırçası ile fırçalayın ancak yumuşak hareketlerle, çünkü dudak derisi çok hassastır.

Dudak kurumasına karşı alınacak önlemler
Dudak kuruması özellikle kış aylarında hanımların karşılaştığı problemlerden biridir. Dudak kurumasının önlenmesi için şu önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

1. Dudak kurumasının en bilinen nedeni yeteri kadar su tüketmemektir. Özellikle yaz aylarında vücut oldukça su kaybına uğrar. Dudaklarımızda bundan olumsuz yönde etkilenir ve kurur. Bu yüzden bol bol su tüketmek dudak kuruluğuna karşı alınacak en iyi önlemdir.

2. Dudak kuruluğuna neden olan diğer bir neden ise hava koşullarıdır. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuklar dudak kuruluğuna neden olur. Bu yüzden dışarı çıkmadan önce dudaklarınızı koruyacak bir takım nemlendirici özellikteki stickler kullanmanızı tavsiye ederiz.

3. Dudaklarımızda cildimizin diğer bölgeleri gibi deri değişimi yaşamaktadır. Ölü deriyi atıp dudaklarınızı canlandırmak için, dişlerinizi fırçaladıktan sonra dış fırçası yardımıyla dudaklarınızı da hafif şekilde fırçalarsanız, ölü deriden arındırmış olursunuz.

4. B vitamini eksikliği de dudak kuruluğuna neden olur. Gün içinde B vitamini takviyesi sağlayacak besinler tüketebilirsiniz. Mesela ceviz, B vitamini açısından oldukça zengindir.

5. Sigara kullanan kadınların dudakları daha fazla kurur. Bu yüzden sigara kullanımını bırakmalısınız.

6. Aşırı strese maruz kalmak da dudak kuruluğuna yol açmaktadır. Bu yüzden stresten uzak durmaya çalışın.

7. Ofis ya da ev de bulunduğunuzda, bu mekânların havasının nemli olmasına dikkat edin. Nemsiz mekânlar da dudak kurumasına yol açmaktadır.

8. Dudaklarınızı sık sık yalamayın. Buda aşınmasına ve kurumasına yol açmaktadır.

9. Bunların dışında sürekli bir dudak kuruluğu yaşıyorsanız, bir rahatsızlıktan dolayı ya da kullandığınız bir ilaçtan dolayı olabilir. Bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir