Kuru cilt bakımı nasıl yapılır

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır – Sizlere bu yazımızda her zaman yaptığımız ama farkında olmadığımız bilgileri de vermiş olacağız. Kuru ciltler için bakım oldukça zahmetli ve zaman alan maskelerle yapıldığı sanılır ama aksine hanımlar durum hiçte böyle değildir.

kuru-cilt-bakimiMusluk suyu deriyi kuruttuğundan, kuru cilt musluk suyu ile temizlenmemeli; asla sıcak su kullanılmamalıdır. Kuru cildin temizlenirken; kese, lif, fırça gibi araçlar kesinlikle uygulanmamalıdır. Deri deterjan içermeyen, nötr pH’ta bir cilt temizleyicisi ile temizlenmelidir.

Piyasada bulunan sabunlar kullanılmamalıdır. Mineral su, cildi tazeleyici özellik gösterdiğinden, sabahları yüze sprey şeklinde uygulanması faydalı olur. Oldukça alkali sabunlar, deterjan benzeri soda gibi kurutucu ajanlar kullanılmamalıdır.

Yıkama sonrasında cilt, yumuşak pedler hafifçe kurulanmalıdır. Kuru cilt, hafif bir temizliğe, masajla devamlı olarak uyarılmaya, bol nemlendirilmeye ve ekstra bir korumaya ihtiyaç gösterir. Kuru deriyi su ve sabunla yıkamak, sadece cildi temizlemez; derinin doğal yağını da ortadan kaldırır. https://www.nazlim.net/cilt-bakimi/kuru-cilt-bakimi-nasil-yapilir.html Bu nedenle temizlik sonrası uygun bir nemlendirici uygulamak derinin üst tabakasının nemini arttırarak, cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir. Banyo ve duş sonrası cilde bebe yağı sürülebilir. Gece yoğun bir nemlendirici, özellikle ince çizgilerin bulunduğu alanlara uygulanmalıdır.

Geceleri cilt temizlenip, toniklendikten veya maden suyu da uygulandıktan sonra, deri yumuşak bir havlu ile kurulanır. Saç sınırına kadar olan bölgeye nemlendirici sürülüp, ciltten nemlendiricinin emilimini arttırmak için, ılık havlu ile yüz ve boyun bölgesi beş dakika örtülebilir. Daha sonra ekstra kalan nemlendirici kurulanır. Göz etrafı derisi de muhakkak nemlendirilmelidir.

Sabahları yüz, boyun ve dekolte bölgesi temizlenip, toniklendikten sonra, kurulanmalı ve nemlendirici uygulanmalıdır. Erkeklerin tonik kullanması gerekmezken; tıraştan hemen sonra nemlendirici uygulanmalıdır.

Kuru cildinizi tatlı badem yağı ile kuruluğunu bir nebzede olsun giderebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir