Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Maskeleri

Evde kolayca kendimizin hazırlayabileceği cilt bakım maskeleri bu yazımızda sizlerle arkadaşlar. Öncelikle evde yapılan maskeler için bize gerekli olacak ev aletlerini anlatayım sizlere daha sonra ise herkesin yapacağı o bitkisel maskeler den bahsedelim.

evde-yapilabilecek-maskelerEvde yapılacak maskeler için elinizin altına mutlaka cam bir kase, spatula, pamuk ve nemlendiri krem bulundurmalısınız. Bu maskeleri hazırladığınız da hemen kullanmalısınız. Çünkü taze oldukları için ve içlerinde kimyasal olmadıkları için bozulma riskleri çok fazla! Maske yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta ise maskeyi göz çevrelerine getirmemeniz.

Evde yapılacak meyve maskeleri

Çilek maskesi
Çilek maskesinin canlandırıcı ve peeling etkisi vardır. Bu nedenle kuru ciltler için önerilir. Ancak gerici etkisi olduğu için yüzünüzde 10 dakikadan fazla tutmamalısınız. Çilekleri ezerek nemlendiricinizin içinde karıştırın. Daha sonra tüm yüzünüze sürün. Ayda iki kez yapmaya uygun bir maskedir.

Muz maskesi
Muz maskesi zengin içeriğinden dolayı solgun yıpranmış ve hassas ciltler için uygundur. Aynı zamanda bu maskeyi kuru ciltlerde uygulayabilir. Lekesi olmayan olgun bir muzu ezin ve nemlendirici ile karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin.

Elma maskesi
Elma maskesi dengeleyici özellikli olduğundan genellikle karma ciltler için tercih edilir. Bir kahve kaşığı Golden elmanın içini iyice ezerek iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve 20 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada iki kez uygulayın.

Portakal maskesi
Meyve asidi açısından zengin olan portakalı yağlı ciltler için kullanabilirsiniz. Portakalı sıkın ve iki çay kaşığı nemlendirici kremin içine ilave edin. Daha sonra yüzünüzde 10 dakika kadar bekletin. Haftada iki kez uygulayın.

Limon maskesi
Yağlıya yakın normal ve problemli ciltlerin kullanacağı bir maskedir. Haftada iki kez uygulamnız yeterli olacaktır. Portakal maskesi gibi hazırlayın ve yüzünüzde 5 dakika kadar bekletin.

Üzüm maskesi
Karma cilt tipleri için ideal olan bu maskeyi yüzünüzde 10 dakika boyunca bekleyin haftada iki kez uygulayın. Portakal ve limon maskesinde olduğu gibi hazırlayın.
Evde yapılacak sebze maskeleri

Avokado maskesi
Özellikle yorgun ve kuru ciltler için önerilen bu maskeyi güneşlenmenin ardından da uygulayabilirsiniz. Bir çay kaşığı avokadoyu esin ve nemlendirici ile karıştırın. 15 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.

Salatalık maskesi
Sıkılaştırıcı ve ferahlatıcı özellikleriyle yağlı ya da normal ciltlerin kullanacağı bir maske tipidir. Salatalık maskesi cildinize parlaklık verir ve gözenekleri sıkılaştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir çay kaşığı kadar kısmını ezin ve nemlendirici ile karıştırın. Daha sonra 10 dakika bekletin. Ayda iki kez uygulayın.

Evde yapılacak yağlı maskeler

İlgili Makaleler

Zeytinyağı maskesi
Vitaminsiz kalmış solgun ve kurumuş ciltler için tavsiye edilir. Kuru ciltler için önerilir. İki çay kaşığı nemlendirici krem üzerine ekleyin ve yarı sulu nemlendirici elde edene kadar karıştırın daha sonra yüzünüze uygulayun 10 dakika kadar bırakın. On gün boyunca gün aşırı bunu kullanın.

Mısırözü yağı maskesi
Hassas ve kozmetik ürünleri kabul etmeyen ciltler için kullanılmaya çok müsaittir. Aynı zeytinyağı maskesi gibi hazırlayın ve 15 dakika bekleyin. Ayda iki defa uygulayın.

Ayçiçek yağı maskesi
Aşırı yorgun ve güneş veya soğuk altında kalmış yıpranmış ciltler için uygundur. Cildi besler ve rahatlık verir. Zeytinyağı maskesi gibi hazırlayın ve 15 dakika yüzünüzde bekleyin. 10 gün süre ile her gün uygulayın.

Evde yapılacak bitki maskeleri

Ihlamur maskesi
Canlandırıcı ve rahatlatıcı etkisi olan bu maske yorgun ciltler için uygundur. CVildi kendine getirir ve pırıl pırıl olmasını sağlar. Büyükçe bir tutam ıhlamuru bir cezvede demleyip soğumaya bırakın. Sonra bir çorba kaşığı demlenmiş ıhlamuru iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayın.

Çay maskesi
Cildinizdeki gözenekleri sıkılaştımak için kullanacağınız bir maskedir. Yağlıya yakın normal ciltler için uygundur. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve 10 dakika boyunca yüzünüzde bekleyin. Haftada iki kez kullanılmaya müsaittir.

Papatya maskesi
Sıkılaştırıcı maddeler içerdiğ için normal ve yağlı ciltler için uygundur. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve 20 dakika bekletin. 10 gün boyunca günaşırı uygulayın.

Nane maskesi
Serinletici etkisi vardır ve karma ciltler için uygundur ayrıca bu maskesi yorgun ciltler de tercih edebilir. Ihlamur maskesi gibi hazırlayıp 10 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada üç kez uygulayın.

Yumurta maskesi
Yumurtanın sarı tarafıyla uygulayacağınız bir maskedir. Soluk ve karma ciltler için uygundur. Yumurtanın sarı bölgesini nemlendirci içine karıştırın ve 20 dakika boyunca bekletin daha sonra haftada iki kez uygulayın.

Bal maskesi
Besleyici ve canlandırıcı olan bu maske genellikle soluk yüzler için idealdir. Cildi derinlemesine temizler. İki çay kaşığı balı nemlendirici ile karıştırın daha sonra 15 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada bir kez uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir