Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Dudak üstü kırışıklıkları nasıl geçer sayfamızda, zamanın nasıl geçtiğini ve bizimde artık kendimize dikkat etmemiz gerektiğinin ilk göstergesi olan dudak üstündeki kırışıklıklarından bahsedeceğiz.

Zaman güzelliğin düşmanı olduğu gibi, bize yaşlanmaya başladığımızı anlatmak içinde ilk olarak dudaklarımızı kullanır. Belli bir yaştan yüzümüzde gizlemeye çalıştığımız tüm sırlar ortaya çıkmaya başlar. Bunlardan birisi olan dudak kırışıklığı nedir, neden olur ve ne yapılmalıdır gibi sorularımıza Suna Dumankaya başta olmak üzere diğer güzellik uzmanlarının bilgileri ışığında cevaplar vereceğiz.

Dudak Kırışıklığı Neden Olur?

Kalojen üretiminin azalması dudakların incelmesine ve kırışmasına sebep olur. Çoğu insan bunları yaşlanmanın ilk belirtisi olarak algılar ama genetik veya stres nedeniyle de ortaya çıkabilirler. Dudak kırışıklıkları tahmin edebileceğinizden çok daha yaygındır. Bu sorundan kurtulmak için yapılan kozmetik ameliyatlar yarardan daha çok zarar verebilir.

Bu nedenle, dudaklarınızın kırışıksız ve güzel olmasına yardımcı olabilecek evde yapılacak harika tarifleri denemek daha yararlı olacaktır.

Dudak Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Dudak Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Evde rahatça hazırlayacağınız bu tarifler sadece dudak derisini sıkılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ölü deri hücrelerini yok eder ve dudaklarınızın genel görünümünü iyileştirir. Buradaki tarifleri kırışık dudaklarınıza günlük olarak uygulamak dudaklarınızın durumunu değiştirebilir.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı, dudak kırışıklıklarınız üzerinde harika etki gösterecek bir kırışıklık karşıtı çare olarak gösterilmektedir. Dudaklarınızı nemlendirmek ve kırışıklıklarla mücadele etmek için etkilenen bölgeye biraz zeytinyağı sürün.

2. Tarçın Tozu

Tarçın Tozu

Tarçın tozunu damıtılmış suyla karıştırın ve karışımı dudaklarınıza uygulayın. Yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Kırışıksız dudaklar elde etmek için yıllardır kullanılan bu tarif çok iyi yarıyormuş.

3. Aloe Vera Jel

Aloe Vera Jel

Bir çorba kaşığı aloe vera jeli dudaklarınızdaki ve çevresindeki kırışıklıklar vede ince çizgilerden kurtulmak için dudak kıvrımlarına nazikçe uygulayın. Dudaklarınızdaki kırışıklıkları sonsuza kadar gidermek için bu tarifi günde iki kez deneyin.

4. E Vitamini Yağı

E Vitamini Yağı

E vitamini kapsülünden elde edilen yağı dudaklarınıza uygulayın ve yıkamadan önce 15 dakika bekletin. Kırışıksız dudaklar için bu doğal tedaviyi günlük olarak deneyin.

5. Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi de dudaklarınızdaki kırışıklıkları gidermek için çok faydalıdır. Yulaf ezmesini dudaklarınıza sürün ve temizlemeden önce bir süre nazikçe masaj yapın.

6. Papaya Hamuru

Papaya Hamuru

Kırışıksız dudaklar için bir başka tarif papaya özüdür. Ölü cilt hücrelerini yok eder ve dudaklarınızdaki kırışıklıkları da giderir. Durulamadan önce taze papaya hamurunu dudaklarınıza 2-3 dakika nazikçe sürün.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Dudaklarınıza hindistancevizi yağı ile masaj yapın ve yıkamadan önce 15 dakika bekletin. Kırışıklıkları etkili bir şekilde giderecek ve ayrıca tekrar etmelerini önleyecektir.

8. Ananas Suyu

Ananas Suyu

Taze ananas suyu uygulamak, dudaklarınızdaki ve etrafındaki kırışıklıkları yok etmeye iyi gelir. Suyla durulamadan önce bu suyun dudaklarınızda bir süre kalmasına izin vermek gerekir.

9. Gül Suyu

Gül Suyu

Dudaklarınızın tatlı ve kırışıksız görünmesini sağlamak için gün boyunca gül suyu uygulayın. Bunu özellikle uyumadan önce yapın, çünkü gece boyunca uygulandığında işe yaradığı söylenmektedir.

Dudak üstü kırışıkları tedavisi Suna Dumankaya çözümleri ile bu yazımızda olacak.

Suna Dumankaya Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Bitkisel Çözüm

Haftada bir gün akşam yatmadan önce tüm yüzünüze elma suyu ile kompres yaptıktan sonra yüzünüzü yıkamadan yatın.

Elma suyu ertesi gün sabaha kadar yüzünüzde beklesin. Sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Yapılması Gerekenler

1. Cildin Nemlendirilmesi

Cildin periyodik olarak nemlendirilmesi üst dudak çevresinde oluşan ya da oluşacak olan kırışıklıkların azaltılması adına atılacak ilk adımlardan biridir. Güzel bir nemlendirici kullanabilir ve gün içinde yeterli miktarda su içerek bu kırışıklıkların daha az görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Yüz Egzersizleri

Düzenli bir şekilde belirli yüz egzersizleri yapmanın dudak üstü kırışıklıklarını azalttığı bilinmektedir. Bu hareketleri düzenli olarak yaptığınızda görünümleri silikleşecektir. Ayrıca badem yağı ve vitamin E yağı kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

3. Cildinizi Koruyun

Herkesin bildiği gibi güneş ışığına çok fazla maruz kalmak cildimize ciddi zararlar vermektedir. Güneşlenecekseniz mutlaka yüksek koruyuculu güneş kremleri kullanın. Güneş sonrası iyi bir nemlendirici ile dudak çevrenize masaj yapın.

4. Dinlenin

Günde en az 7 saat uyumak cildimiz, vücudumuzun geri kalanı ve ruh sağlığımız için gereklidir. Uyku size tazelik vermekle birlikte cildimizin görünümünde belirli bir iyileştirme sağlayacaktır. Aşırı stres kırışıklıkların oluşumunu hızlandırmaktadır. İyi uyku ve stres yönetimi yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

5. Estetik Cerrahi

Dudak üstü kırışıklıları için bahsi geçen evde tedavi yöntemleri dışında günümüzde estetik operasyonlarda yapılabilmektedir. Yüz gerdirme, botoks, cilt dolguları, peeling ve diğer estetik müdahaleler ile kırışıklıklar giderilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.