Cilt Rengi Nasıl Bulunur

Cilt Rengi Nasıl Bulunur Cilt rengi nasıl belirlenir Ten Rengi Nasıl bulunur

Cilt rengine göre makyaj olsun yada cilt rengine göre cilt bakımı olsun cilt renginin bilinmesi önemlidir. İşte rengini bulmak ve ten rengi nasıl anlaşılır diye soranlar için tavsiyeler yöntemler :

Açık renk ciltler soluktan pembeye, bejden gül pembesine kadar değişir. Koyu cilt rengi ise buğdaydan esmere, açık kahverenginden siyaha kadar gider. Siyah aslında genel bir deyimdir ve beyazdakinden daha fazla tonu kapsar.

Cilt uzmanları cildin bir çok tonunun bulunduğunu, esmer ciltlerin 35 ton, beyaz ciltlerin ise 10 ayrı tonda dağılım gösterdiğini vurgulamaktadır. Cildin rengi, cildin yapısına ve niteliğine etki etmediği için cilt renklerine bağlı olarak farklı bakımların yapılmasına gerek yoktur. Yalnız açık renk ciltlilerin güneşten daha fazla etkilendiği için güneşe çıkarken daha çok korunmaları gerekir.

Soğuk havalarda kuruyan esmer ciltler, grimsi bir renk alırlar. Genel olarak cilt ne kadar koyu renkteyse cildin yaşlanması da o kadar geç olur. Güneş, açık renk ciltlerin en büyük düşmanıdır. Bu tip ciltler kolay kurudukları için çok çabuk yaşlanırlar. Oysa koyu renk ciltlerde dengeli dağılmış olan pigmentler güneş ışınlarını engelleyen bir filtre görevi yapar. Bu tür yağlı cildin üstü nemi içinde tutan bir koruyucu sayılabilir. Koyu renk ciltler güneşte daha da koyulaşır ve yanarlar. Üstelik bu yanma beyaz tendekiler gibi kötü bir etki yaratmaz ve hemen soyulmaz. Cilt uzmanlarına göre; esmer tenlilerde akne, cilt kanseri ihtimali de açık renklilere kıyasla daha azdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba saçlarım kahve tonu ama tenimiin rengi cok beyaz yani böyle aşırı hortlak ölü gibi dondurulmuş gibi beyaz denize girince bende istakoz gibi kizariyorum ben ne katogkatogorisindeyim kumral esmer sarisin bugdayi saç rengine göre mi değerlendiriyorsunuz

  2. Ben beyaz tenlimiyim yoksa buday mi diye merak ederim hep ve arastirmaya basladim.ben guneste asla yanmam hemen kizaririm.denize giderim elalem yanar kararir ben istakoz gibi olurum aceba beyazmiyim.sacimi boyayacagim da cilt rengime gore yapmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir