Cilt güzelliğinde yapılmaması gerekenler

Cilt güzelliğinde yapılmaması gerekenler Cilt güzelliğiniz için nelere dikkat edilmeli

cilt-guzelligiÖzellikle bayanların cildi çok hassastır ve cilt bakımının doğru yapılması önemlidir arkadaşlar. Cildinizin her zaman güzel görünmesi için yapılmaması gereken bazı şeyler vardır.

Cildinizin sağlıklı ve kusursuz olmasını istiyorsanız, çeşitli cilt sorunlarına neden olan zararlı güzellik alışkanlıklarından vazgeçmeniz gerekir.

1) Makyajla uyumak

Makyajla uyumak, sandığınızdan çok daha fazla cildinize zarar veriyor. Cildinize işkence etmek istiyorsanız, makyajınızı silmeden yatabilirsiniz tabii.

Makyajınızın içindeki yağlar, maddeler, hepsi cildinize işliyor ve tıkanmış gözeneklerle beraber cilt problemlerinin önünü açıyor.

Güzel bir cildin ilk koşulu, tertemiz bir ciltle uykuya dalmak…

2) Son kullanma tarihi geçen kozmetiklerin kullanımı

Cilt bakımında kullandığınız ürünlerin üretim tarihine ve son kullanma tarihine mutlaka dikkat edin. Bir ürünü açtıktan sonra en fazla 12 ay kullanın. Ürünlerin son kullanım tarihi dolunca, içeriğindeki etken maddelerin faydası kaybolur ve zaralı olabilecek etkileşime girebilirler.

Kozmetiklerin içinde kullanma talimatı varsa, onları dikkatle okuyun.

3) Makyaj tazeleme

Gün boyunca makyaj tazelemenin cildinize ne kadar zarar verdiğini hayal bile edemezsiniz. Üst üste uygulanan fondöten, allık gibi kozmetikler cildi tıkayarak sivilce, akne gibi problemlere neden olur.

Makyaj tazelemek yerine, cildinizi temizleyin ve temiz cilde tekrar makyaj yapın.

4) Aşırı peeling

Peeling cilt bakımında önemli bir nokta olsa da, aşırısı da cilt için zararlı. Cilt yüzeyini fazla ovalamak cildi hem tahriş eder hem de yağ üretimini daha çok arttırır. Böylece daha fazla cilt problemiyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yüzünüze nazik bir şekilde yani hafif parmak ucu dokunuşlarıyla peeling uygulayın, asla sert bastırmayın ve cildinizi ovalamayın.

5) Kirli makyaj fırçaları kullanmak

Makyaj fırçalarını arada temizlemelisiniz. Fırçalarınızı ılık su ve sabunla ayda bir yıkayın. Böylece üstlerinde biriken ve bakteri oluşturan kirlerden arınmış olurlar.

Kirli makyaj fırçaları cildimizin en büyük düşmanlarındandır, unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir