Cilt güzelliği için ne yapmalı? Evde nasıl beslenmeli?

Cilt güzelliği için nasıl beslenmeli? Cildin güzel görünmesi için ne yemeli ve ne içilmeli gibi sorularınıza cevaplar bu haberimizde.

Cilt güzelliği için ne yapmalı? Evde nasıl beslenmeli? sayfamızda, cildin güzel görünmesini sağlayacak besinler ve içecekler anlatılacaktır.

Kadınların büyük bir çoğunluğu, ciltlerine sadece dıştan müdahale ederek güzelliklerini korumaya çalışırlar. Halbuki yediklerimiz ve içtiklerimiz de cilt güzelliği için önemlidir. İşte bu nedenle burada cildin güzel görünmesi için ne yemeli ve ne içilmeli gibi sorularımıza burada cevaplar bulacaksınız.

Besinlerin çoğu cildi beslediği gibi bozulmasına da neden olur. Dıştan yapılan müdahaleler her ne kadar kısa sürede yeterli olsa da uzun vadede kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple vücudumuzu hem içten hem de dıştan korumalıyız. O zaman vakit kaybetmeden haberimizin detaylarına bakalım.


Cilt güzelliği için ne yapmalı?

Cilt güzelliği için yapılması gerekenleri madde madde sıralayarak burada bir araya topladık. İşte cildin güzel görünmesi için yapılması gereken 9 şey:

  • Yüz toniği kullanın.
  • Göz ve çevresini mümkün olduğunca koruyun.
  • Düzenli olarak peeling yapın.
  • Yaz ve kış aylarından cildi koruyun.
  • Cildi temizliğine dikkat edin.
  • Cildi her gün nemlendirin.
  • Mutlaka vitamin alarak beslenin.
  • Günde en az 2 litre su için.
  • Uyku düzeninizi sağlayın. Her gün en az 7 saat uyuyun.

Cilt güzelliği için nasıl beslenmeli?

1. Brokoli

Brokoli diğer bütün yiyeceklerden daha fazla antioksidan A ve C vitamini içermektedir. C vitamini cildin elastikiyetini korurken A vitamini de akne tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca brokoli cilt kanseriyle savaşan maddelere de sahiptir. Gün aşırı tüketeceğiniz bu besin cildiniz için inanılmaz faydalar sağlayacaktır. Buharda hafif pişirerek ya da çiğ olarak tükettiğinizde yaraları iki katına çıkacaktır.

2. Sarımsak

Sarımsağı çoğu zaman yemeklerimize dahil ederiz. Sarımsağın en büyük yararı mükemmel cilt için içinde kükürtün ve serbest radikallerle savaşan fitronutrient’lerin bulunmasıdır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve güçlü bir antioksidan ve toksin atıcıdır. Taze sarımsağın yararları saymakla bitmez… Her gün ağzınıza atacağınız 1 diş sarımsak size birçok yarar sağlayacaktır.

3. Kavun

Kavun diyet tatlılarının arasında yer alan bir meyvedir. Kavun aynı zamanda kolajen hasarını en aza indirerek kırışık oluşumunu azaltır. Yoğun betakaroten kaynağı olan kavun, kol arkalarında oluşabilecek lekelere karşıda engel olur. Haftada en az 3 kez birkaç dilim kavun tüketilmesi cildin kuruyup pul pul dökülmesini de engelleyecektir.

4. Maydanoz

Her bir dalı betakaroten, B1, klorofil, kalsiyum ve narenciyelerden çok daha fazla C vitamini içerir. Maydanoz al yuvarlar üretiminde önemli rol oynarken cildin sıkı tutulmasını sağlar. Solgun bir cildin tedavisi her gün yarım fincan maydanoz tüketilerek giderilebilir. Çünkü maydanoz içinde bulunan folik asit cildin canlanmasına yardımcı olacaktır.

5. Kuruyemiş

Cilt için en önemli yemişler soya, badem, ceviz, ay ve kabak çekirdeğidir. Ceviz sıkı bir cilt için gerekli olan Omega-3 yağ asitleriyle doludur. Badem ise cildiniz için yararlı olan proteini, yağları, E vitaminini, kalsiyumu ve çinkoyu içinde barındırır. Kısacası cildiniz için yararlı olan ne varsa yemişlerin içinde mevcuttur, haftada birkaç kez 2 yemek kaşığı kadar yemiş tüketmeye özen gösterin.

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı miktarını arttırmak sıkı ve pürüzsüz bir cilt için gerekli olacaktır. Tekli doymamış yağlar cilt için oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre zeytinyağını yemeklerinde ve salatalarında bolca tüketenlerin daha az kırışıklığa sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Her gün mutlaka 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını yemeklerinize dahil edin.

7. Havuç

Günlük A vitamini ihtiyacının iki katını sağlayan havuç tüketildiğinde cildi pürüzsüzleştirici bir etki yaratmaktadır. Aynı zamanda cilde nüfuz edildiğinde 24 saatlik bir güneş koruması sağlamaktadır. Günlük 1 adet tüketeceğiniz havuç cildinize oldukça yarar sağlayacaktır.

8. Küçük meyveler

Küçük meyveler mineral, vitamin, fitonutrient antioksidan bakımından zengin olduklarından yaşlanma sürecini geciktirici bir etkiye sahiptirler. Bir avuç çilek vücudun her gün kolajen üretimi için gerek duyduğu antioksidan C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Ya da yabanmersini, portakala göre 3 kat daha fazla antioksidana sahip bir gençlik iksiridir. Mükemmel bir cilde sahip olmak için her gün 1 avuç küçük meyvelerden tüketebilirsiniz.

9. Balık

Balık iltihaplı sivilcelerin iyileşmesinde ve cildin nemlendirilmesinde büyük rol oynamaktadır. İçerisinde Omega-3 yağ asitlerini barındıran balık, kolajenlere hasar veren serbest radikallerle savaşır ve yüzdeki ince çizgilerin yok olmasını sağlar. Haftada 2-3 kez balık yiyerek pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir